Obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej na wesoło? Aleksandra Dulkiewicz odpowiedziała politykowi

Autor Michalina Kobla - 31 Lipca 2019

Planowane obchody rocznicy wybuchu II Wojny Światowej obrastają w kolejne kontrowersje. Wszytko przez pierwotny komunikat, dotyczący organizowanego przez Fundację Pojednanie i Marsz Życia pochodu, jaki ukazał się stronie miasta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz zmuszona była odpowiedzieć na falę krytyki a stawiane jej zarzuty uznała za nieprawdziwe.

"Od rana krążą kłamstwa o 80 rocznicy wybuchu II WŚ. Sugestie, że ⁦Gdańsk chce naruszyć godność ofiar wojny są absurdalne i wypaczają przesłanie MARSZU ŻYCIA! Haniebne jest wzbudzanie wojny polsko-polskiej dla osiągnięcia celów politycznych" - napisała dziś na Twitterze Dulkiewicz, załączając wypowiedź Pastora Edwarda Ćwierza z Fundacji Pojednanie. Wspomniane kłamstwa dotyczyć mają komunikatu, jaki pojawił się na stronie miasta, informującego o inicjatywie.

"Radosny pochód" wraz z delegacją niemiecką został odebrany przez część polityków bardzo krytycznie. "Komunikat z oficjalnej strony Miasta Gdańska - 1 września gdańskie władze będą uczestniczyć w radosnym pochodzie, koncercie, tańcach i świętowaniu wspólnie z delegacją niemiecką. Zatkało mnie. Czy ktoś może mi wyjaśnić co się dzieje?" - pytał Kacper Płażyński, kandydat na fotel prezydenta Gdańska.

Dzieci w Powstaniu Warszawskim. Ich walka wyglądała inaczej, niż obecnie myślimy Czytaj dalej

Aleksandra Dulkiewicz i fundacja odpowiadają

Prezydent miasta odparła zarzuty nie tylko sugerując nieporozumienia ale i mówiąc o potrzebie poprawiania relacji między narodami.

 - W zgodzie budować przyszłość - takie przesłanie pojednania, w imię doborsąsiedzkich relacji, szukania tego co łączy, a nie tego co dzieli - popłynie z Gdańska w 80 rocznicę wybuchu II wojny 1 września, przyjedzie kilkuset Polaków, Niemców, Żydów - napisała na swoim Twitterze prezydent Gdańska.

Edycji uległ również wzbudzający kontrowersje artykuł. Przypomniano, że Fundacja organizowała Marsz Życia w Kielcach, mający na celu "wyrażenie pamięci o trudniej historii relacji polsko-żydowskich, uhonorowanie Ocalałych z Holokaustu, publicznego okazania naszej solidarności z narodem żydowskim oraz sprzeciwem wobec antysemityzmu". Również podczas tej uroczystości miały miejsce tańce, których wydźwięk można zobaczyć na załączonym w artykule filmie.

Artykuł na portalu miasta

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News