Coraz więcej dzieci ofiarami "medycyny niekonwencjonalnej" z sieci. Najnowszy trend może poważnie zaszkodzić najmłodszym

Autor Maria Wieczorek - 23 Listopada 2019

Medycyna niekonwencjonalna rodem z Facebooka promuje coraz bardziej niebezpieczne wzorce. Tym razem popularność na pseudonaukowych grupach na platformie zdobywać zaczęła niezwykle ryzykowna metoda pozbywania się pasożytów. Niektórzy rodzice radzą bowiem, aby podawać dzieciom zakażonym owsikami skrajnie szkodliwą terpentynę.

Medycyna niekonwencjonalna po raz kolejny okazuje się bardzo niebezpieczna dla dużej grupy internautów. Na kilku parentingowych, pseudonaukowych grupach na Facebooku zaroiło się bowiem od porad, dotyczących zbawiennego rzekomo działania terpentyny na organizm. Ta ma bowiem pomagać w walce z pasożytami, szczególnie u najmłodszych. Warto jednak stanowczo zaznaczyć, że stosowanie się do podobnych rozwiązań może poważnie zaszkodzić dziecku, a nie je uleczyć.

Czosnek leczy raka? To nieprawda, ale może pomóc się przed nim chronićCzytaj dalej

Medycyna niekonwencjonalna znów niebezpieczna

Na początek przypomnijmy więc, czym właściwie jest terpentyna. Rzeczona mieszanina terpenów charakteryzuje się intensywnym zapachem, jest łatwopalna i słabo rozpuszcza się w wodzie. Używa się jej przede wszystkim jako rozpuszczalnika lakierów i farb, a także składnika past do podłóg i obuwia. Zdecydowanie nie powinno się jej spożywać, gdyż działa drażniąco i jest bardzo szkodliwa, szczególnie negatywnie oddziałując na płuca, ale także nerki, ośrodkowy układ nerwowy oraz wątrobę.

Warto zaznaczyć, że w przeszłości odnotowano już przypadki śmiertelnego zatrucia terpentyną po jej połknięciu. Ostre zatrucie substancją może za to powodować między innymi ból brzucha, wymioty, biegunkę, ból ust i gardła, krwiomocz, drgawki, duszności, kaszel, czy nawet delirium. W żadnej sytuacji nie powinno się więc podawać terpentyny sobie ani tym bardziej dzieciom, którym zaszkodzić może znacznie mniejsza dawka. W przypadku problemów zdrowotnych warto przede wszystkim zasięgnąć opinii lekarza, a nie korzystać z porad znalezionych w mediach społecznościowych lub forach internetowych. Podobne działania mogą bowiem zakończyć się nawet śmiercią.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Woda z kranu powoduje raka? B. dziennikarka TVN oskarżona o fake newsa, sprawa nie jest oczywista
  2. Prawdziwa historia "Czterech Pancernych" jest tragiczna. Nie mieli tyle szczęścia co bohaterowie serialu
  3. "Donald Tusk zapowiada powrót do polskiej polityki". Zmanipulowana informacja obiegła internet

Źródła:Wikipedia, "Terpentyna. Dokumentacja dopuszczalnych wielkości narażenia zawodowego" mgr inż. Małgorzata Kupczewska-Dobecka, prof. dr hab. Sławomir Czerczak

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News