Skąd się bierze smog? Nie tylko przemysł emituje szkodliwe zanieczyszczenia

Autor Maria Wieczorek - 19 Listopada 2019

Smog powszechnie kojarzyć się może przede wszystkim z zanieczyszczeniami emitowanymi przez sektor przemysłowy. Jak zapewniają przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, problem potęgowany jest jednak głównie przez całkowicie inne źródło. Co ciekawe, jest nim głośna w ostatnim czasie "niska emisja".

Smog nie pochodzi jedynie z sektora przemysłowego oraz transportu drogowego, o których mówi się w tym kontekście zdecydowanie najczęściej. Źródeł pochodzenia zanieczyszczeń jest oczywiście więcej, a formujące się między nimi proporcje mogą poważnie zaskakiwać. Dlaczego? Jak donosi Polski Alarm Smogowy, "główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest »niska emisja«, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w gospodarstwach domowych". Urządzeń, które nie spełniają ważnych norm i już dawno powinny zostać wymienione na nowe lub są po prostu źle skonstruowane, jest obecnie w Polsce nawet 3 miliony.

Wyciek danych 70 tysięcy studentów na znanym polskim uniwersytecie. Są już plany pozwówCzytaj dalej

Smog - skąd się bierze?

Prześledźmy więc, skąd bierze się smog oraz jakie jest jego największe źródło. W tym celu zaprezentujemy poniżejdane Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami z 2019 roku:

Źródła emisji benzo[a]pirenu:

Źródła emisji pyłu PM10:

Jak więc widać, ostrzeżenia władz wielu miast przed tzw. kopciuchami nie są wcale bezpodstawne. Ich nieprzerwane działanie doprowadza bowiem do poważnego zanieczyszczenia powietrza, negatywnie wpływającego na zdrowie tysięcy osób. Działanie polskich gospodarstw domowych także ma swój udział w tworzeniu smogu, który nie jest jedynie domeną transportu oraz przemysłu.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News