Koronawirus zakaża mózg? Potwierdzają to kolejne badania

Autor Piotr Burakowski - 15 Września 2020

Koronawirus stanowi bezpośrednie zagrożenie dla komórek mózgowych – potwierdzają kolejne badania, tym razem przygotowane przez Akiko Iwasaki, immunolożkę z Uniwersyetu Yale.

Informacje, że koronawirus może trwale uszkadzać nie tylko płuca, ale i mózg pojawiają się już od kilku miesięcy i stopniowo potwierdzają się wraz z kolejnymi badaniami.

Zainfekowany mózg

Zespół Akiko Iwasaki "potwierdził możliwość zakażenia tkanki mózgowej na trzy sposoby: dokonując sekcji tkanki osoby zmarłej na COVID-19, w modelu mysim, jak i w organoidach (niewielkich skupiskach ludzkich komórek nerwowych wyhodowanych w laboratorium, które są miniaturowym modelem mózgu)".

Ekspertka przekonuje, że zakażenia mózgu prawdopodobnie są rzadkie, nie jest też jasne, w jaki sposób wirus dostaje się do tego organu. Podkreśla jednak w rozmowie z "The New York Times", że "jeśli mózg zostanie zainfekowany, może to mieć śmiertelne konsekwencje".

Badacze ustalili, że koronawirus nie tyle bezpośrednio atakuje komórki mózgu, ile "żeruje na nich", zużywając tlen, co w efekcie prowadzi do martwicy.

Fałszywe informacje o koronawirusie

Przypomnijmy, że naukowcy na łamach czasopisma "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene" informują, że fałszywe informacje na temat koronawirusa mogły zabić w pierwszym kwartale tego roku co najmniej 800 osób.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Zakaz hodowli zwierząt futerkowych wyrzuci na bruk tysiące rolników? Nie, to nieprawda
  2. Jak sprawdza się szwedzka walka z epidemią? Jest lepiej niż w innych państwach

Wszystko dlatego, że w wyniku dezinformacji spożywano m.in. wysoko procentowy alkohol, metanol lub zjadliwe środki chemiczne (np. służące do sprzątania), bo – według fałszywych informacji – miały one neutralizować wirusa. Eksperci zwracają uwagę, że fałszywe informacje przypominały pod kątem konstrukcji językowej porady medyczne. 

Źródło: bioRxiv.org, "The New York Times"
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News