Kobieta z maseczką.
Autor Piotr Burakowski - 14 Sierpnia 2020

American Journal of Tropical Medicine: “fake newsy mogły być przyczyną śmierci co najmniej 800 osób”

Naukowcy podzielili się badaniem dotyczącym dezinformacji na łamach pisma “American Journal of Tropical Medicine and Hygiene”. Specjaliści podają, że fałszywe informacje na temat koronawirusa mogły zabić w pierwszym kwartale tego roku co najmniej 800 osób.

Z badania wynika, że do szpitala z powodu wiary w fałszywe informacje na temat koronawirusa trafiło w pierwszym kwartale tego roku ok. 5800 osób.

Spożycie nieodpowiednich środków

W wyniku dezinformacji spożywano m.in. wysoko procentowy alkohol, metanol lub zjadliwe środki chemiczne (np. służące do sprzątania), bo – według fałszywych informacji – miały one neutralizować wirusa.

Naukowcy zwracają uwagę, że fałszywe informacje przypominały pod kątem konstrukcji językowej porady medyczne. W przeanalizowanych przez badaczy tekstach znalazł się szereg nieprawdziwych i szkodliwych porad, gdzie w ramach uodporniania się na koronawirusa zachęcano m.in. do przedawkowania witamin.

“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”Czytaj dalej

Teorie spiskowe w 25 językach z 87 krajów

Eksperci przeanalizowali 2311 raportów dotyczących możliwej dezinformacji na temat COVID-19 w 25 językach z 87 krajów.

Fałszywe doniesienia dotyczyły m.in. sposobu przenoszenia się choroby, przyczyn koronawirusa czy sposobu leczenia. 89 proc. raportów zakwalifikowano do kategorii "plotki", 7,5 proc. to "teorie spiskowe", a 3,5 proc. – "stygmatyzacja", gdzie chodzi m.in. o informację, że "każda choroba, która kiedykolwiek się pojawiła pochodzi z Chin".

Z analizy wynika, że większość fałszywych informacji na temat koronawirusa pochodzi z Indii, USA, Chin, Hiszpanii, Indonezji i Brazylii.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Fałszywe zdjęcie z Cezarym Żakiem trafiło do sieci
  2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Przypomnijmy, że Facebook w ramach lepszego radzenia sobie z fake newsami dot. koronawirusa wprowadził nową funkcjonalność. Za jej sprawą, gdy tylko użytkownik będzie chciał udostępnić informację dotyczącą COVID-19, otrzyma uprzednio specjalne powiadomienie o jej pochodzeniu.

Facebook ma nadzieję, że dzięki temu użytkownicy lepiej zrozumieją źródła aktualności, a ponadto gigant liczy na ograniczenie dezinformacji.

Źródło: "American Journal of Tropical Medicine and Hygiene"
Foto: Pexels.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News