Autor Michalina Kobla - 18 Maja 2021

Tak powstają fake newsy na temat COVID-19 i szczepień

Największe media społecznościowe od początku pandemii koronawirusa podejmują działania, mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania nieprawdziwych informacji dotyczących samego COVID-19, jak i szczepień. Niestety, nie powstrzymuje to, najczęściej zupełnie anonimowych użytkowników, przed fabrykowaniem dezinformacji. Doskonałym przykładem jest jedno z kont, zyskujących coraz większe zasięgi na Twitterze.

Konto "Dominik51141857", przedstawiające się obecnie na Twitterze, jako "Oficerka" (polityka Twittera w zakresie zmiany nazwy konta jest liberalna, co prowadzi do częstych przypadków podszywana się pod polityków) jest przykładem sprawnego siania dezinformacji. Obserwowany przez ponad 4 tys. osób użytkownik, nie tylko regularnie udostępnia fake newsy, ale również je tworzy.

Przykład powstawania fałszywych informacji o COVID-19

Choć kont tego rodzaju na Twitterze znaleźć można wiele, ten konkretny przypadek pozwala nam przyjrzeć się procesowi powstawania nieprawdziwej informacji.

- Ambasador Indii ds. Zdrowia otrzymuje szczepionkę na żywo w telewizji i umiera dwa dni później Ta sprawa obejmie przynajmniej całe Indie.Wątpię, czy donoszą o tym w tym kraju w TV - czytamy w jednym z tweetów, udostępnionych przez "Oficerkę". Do wpisu załączone zostało zdjęcie.

Nieprawdziwa informacja o COVID-19

Tweet jest oczywistym przykładem fake newsa. Poza tym, że nie istnieje stanowisko "ambasadora Indii ds. Zdrowia", po wrzuceniu zdjęcia w Google Grafika nie znajdujemy żadnego wiarygodnego źródła. Zdjęcie w różnych kontekstach pojawia się głównie na Twitterze.

Niestety, post został udostępniony już ponad 160 razy i doczekał się ponad 300 polubień. Wśród osób obserwujących konto jest m.in. Marek Jakubiak, Paweł Lisiecki i Barbara Piela.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News