szczepionka
Autor Jan Kietliński - 18 Czerwca 2021

Czy szczepionka na SARS-COV-2 jest eksperymentem i nie przeszła wystarczających testów? To nieprawda, wyjaśniamy dlaczego

Wiele osób twierdzi, że szczepionka przeciwko SARS-COV-2, wirusowi powodującym COVID-19 jest “medycznym eksperymentem” i nie przeszła wystarczających testów. Coraz więcej osób powiela ten fake news i boi się zaszczepić, czym mogą zaszkodzić sobie i innym. Mało kto wie, że szczepionka przeciwko SARS-COV-2 opiera się na badaniach prowadzonych przez blisko 20 lat.

Wiele osób utożsamia koronawirusa z aktualną pandemią. Warto zaznaczyć, że koronawirusy istnieją od wielu lat i już w przeszłości powodowały poważne problemy. To właśnie badania nad nimi pomogły w stworzeniu szczepionek przeciwko SARS-COV-2.

Epidemie SARS i MERS

W 2002 r. w Azji odkryto koronawirusa SARS-COV. Wirus ten szybko rozprzestrzenił się na gęsto zaludnionym osiedlu w Hong Kongu. Niewiele później zaczął pojawiać się w innych częściach globu, w tym w Kanadzie. Przez kolejne dwa lata ogniska koronawirusa były sukcesywnie wygaszane. W 2004 r. udało się powstrzymać epidemię SARS. Nie zmienia to faktu, że wirusem zaraziło się ponad osiem tysięcy osób, a blisko 800 zmarło.

Już wtedy poczyniono pierwsze kroki w celu tworzenia szczepionek przeciwko koronawirusom.

W 2012 r. kolejny koronawirus wywołał epidemię. Tym razem wybuchła ona na Bliskim Wschodnie, a odpowiedzialny był koronawirus MERS. Wywołuje on bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej. Do dzisiaj zaraziło się nim 2500 osób, a ponad 900 zmarło.

Bilans zakażeń i zgonów w trakcie epidemii SARS i MERS jest oczywiście znacznie niższy niż przy aktualnej pandemii SARS-COV-2. Wirus ten jest bardziej agresywny i o wiele szybciej się rozprzestrzenia. Nie zmienia to faktu, że należy on do grupy koronawirusów i zarówno przebieg, jak i leczenie osób zakażonych jest podobny do SARS-COV i MERS.

Dostęp do danych dla każdego

BioMed Central (BMC) to wydawca należący do giganta, Springer Nature. BMC jest jednym z największych wydawnictw naukowych na świecie, należy do niego 250 tytułów naukowych. Jest także ogromną bazą danych naukowych i medycznych. Zapewnia otwarty dostęp do wszelkiego rodzaju informacji związanych m. in ze szczepieniami przeciwko SARS-COV-2 i chorobie COVID-19.

Sól himalajska pochodzi z Himalajów? Nie jest to prawdaSól himalajska pochodzi z Himalajów? Nie jest to prawdaCzytaj dalej

Zarówno na stronie BMC jak i WHO możemy poczytać o związku między wieloletnimi badaniami nad SARS i MERS, a aktualnymi szczepionkami przeciwko SARS-COV-2 .

Faktem jest, że SARS-COV-2 jest nowym wirusem, natomiast mechanizmy związane z jego zwalczaniem znane są od lat. Bardzo ważne jest, abyśmy zdobywali wiedzę na ten temat z rzetelnych źródeł.

Jakie testy wykonano?

Dla wielu osób istotne jest, czy szczepionka jest bezpieczna i czy została dostatecznie testowana. Kilkanaście lat badań pozwoliło na zdobycie ogromnej wiedzy na temat koronawirusów. Mimo że szczepionka powstała niedawno, opiera się ona na odkryciach medycznych przy okazji epidemii SARS w 2002 r.

Testy szczepionki na SARS-COV-2 wykonano na setkach tysięcy ochotników na całym świecie. Osoby te dobrowolnie przyjęły pierwsze wersje szczepionek. Tak ogromna liczba osób z różnych części świata i wielu grup wiekowych pozwoliła na wyeliminowanie większości możliwych skutków ubocznych.

Minimalne ryzyko niepożądanych reakcji towarzyszy wszystkim szczepionkom w historii. Natomiast ryzyko na zachorowanie i powikłania po chorobach jak COVID-19 jest kilkaset razy większe.

Źródło: https://jbiomedsci.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12929-020-00695-2
Źródło zdjęcia: U.S. Secretary of Defense

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News