Jeff Bezos
Autor Jan Kietliński - 20 Lipca 2021

Czy Jeff Bezos zatruje planetę lotem w kosmos bardziej niż miliard ludzi? Dementujemy informacje Młodej Lewicy

Młoda Lewica często udziela się na Twitterze. W jednym z ostatnich wpisów, administratorzy konta odnieśli się do kontrowersyjnego lotu kosmicznego amerykańskiego miliardera, Jeffa Bezosa. Według nich lot ten zatruje planetę bardziej niż cokolwiek wcześniej. Ich fakty nie są jednak zgodne z prawdą, a przedstawione wartości bardzo odbiegają od rzeczywistości.

Jeff Bezos to najbogatszy człowiek świata, twórca platformy Amazon. Jego majątek szacowany jest na 205 miliardów dolarów. W ostatnim czasie zrobiło się o nim głośno, gdy wpadł na kontrowersyjny pomysł prywatnego lotu w kosmos. Za 30 milionów dolarów każdy z nas mógł stać się jego współpasażerem. Pomysł ten szybko został wcielony w życie i może stać się początkiem ery pasażerskich lotów kosmicznych.

Kontrowersje wokół kosmicznego lotu miliardera

Mimo, że pomysł komercyjnych lotów w kosmos spotkał się z szerokim uznaniem, wiele osób sprzeciwia się takiej kolei rzeczy. Pojawiają się głosy, jakoby były to niebezpieczne zachcianki miliarderów, którzy swoje finanse mogliby ulokować gdzie indziej i bardziej przysłużyć się planecie.

Na Twitterze Młodej Lewicy pojawił się wpis krytykujący Bezosa za jego pomysł. Administratorzy profilu przedstawili konkretne dane:

- Dzisiaj najbogatszy człowiek na świecie leci w kosmos - czytamy.

- Jego lot wyemituje 75 ton CO2. Miliard ludzi nie wyemituje takiej ilości dwutlenku węgla przez całe swoje życie - pisze Młoda Lewica na Twitterze.

Czy aby na pewno?

LewicaŹródło: Twitter / Młoda Lewica

Produkcja CO2, a lot Jeffa Bezosa

Już na pierwszy rzut oka stwierdzenie Młodej Lewicy wydaje się być mylne. Sprawdziliśmy jak wygląda emisja CO2 w Polsce i na świecie:

Zgodnie z danymi o emisji CO2 (dwutlenku węgla) w Unii Europejskiej, Polska produkuje około 300 milionów ton CO2 rocznie. Oznacza to, że każdy Polak produkuje około 8-9 ton CO2 każdego roku.

Zgodnie ze stwierdzeniem Młodej Lewicy, lot Jeffa Bezosa przyczyni się do produkcji 75 ton CO2. Administrator zaznacza, że jest to więcej, niż byłby w stanie wyprodukować miliard ludzi przez całe życie. Fakty są jednak inne. Jednemu Polakowi, wyprodukowanie takiej ilości dwutlenku węgla zajęłoby około 10 lat.

Cały świat emituje natomiast około 43 miliardów ton CO2 rocznie. Oznacza to, że miliard ludzi w ciągu jednego roku produkuje ponad 6 miliardów ton dwutlenku węgla. To tylko w skali roku osiemdziesiąt milionów razy więcej, niż twierdzi Młoda Lewica. Przekładając to na cały okres życia miliarda osób, liczba ta jest niepoliczalnie ogromna.

Jaki wpływ na klimat mają loty kosmiczne?

Istnieją jednak potwierdzone obawy w sprawie kosmicznej podróży Jeffa Bezosa. Eksperci zaznaczają, że w niedalekiej przyszłości loty kosmiczne mogą stać się bardziej dostępne, a co za tym idzie - będzie ich więcej. Masowe podróże kosmiczne przy użyciu dzisiejszej technologii nie byłyby neutralne dla klimatu. Czy jest się czym martwić?

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez livescience.com, dzisiejsza branża kosmiczna produkuje zaledwie 0,0000059% CO2 w skali roku. To niemalże niezauważalna miara. Przy wzroście liczby podróży kosmicznych, ta wartość również uległaby zmianie, jednakże wraz z upływem czasu, stale rozwija się też kosmiczna technologia. Żadnych zmian klimatycznych nie należy bagatelizować, natomiast każde informacje powinniśmy kilkakrotnie sprawdzać przed podzieleniem się nimi ze światem.

Być może w momencie, gdy każdy z nas będzie mógł wybrać się w kosmos, podróże rakietą będą już w pełni neutralne dla klimatu?

Źródło zdjęcia: Flickr / NASA Robotics Competitions Sheyene Gerardi

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News