Tomasz Zalewa, były dziennikarz TVP3 Lublin.
Autor Piotr Burakowski - 14 Sierpnia 2020

Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony

Tomasz Zalewa, pracownik TVP3 Lublin, zmanipulował materiał o zaśmieconym placu Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. W tym celu wyciągał śmieci ze śmietnika i rozrzucał je na trawniku, co zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Dyrektor stacji, Ryszard Montusiewicz, zwolnił dziennikarza.

W czwartek – dniu opublikowania nagrania przez Urząd Miasta Lublin – dyrektor TVP3 Lublin w trybie natychmiastowym rozwiązał umowę z Tomaszem Zalewą, który współpracował z ośrodkiem regionalnym TVP w Lublinie.

TVP3 Lublin poinformowała w komunikacie na Facebooku, że głównym powodem takiej decyzji jest zarejestrowane zachowanie pracownika publicznej telewizji.

“Tworzenie nieprawdziwej sytuacji”

Na fanpejdżu dyrektor TVP3 Lublin określił takie postępowanie dziennikarza jako "polegające na tworzeniu i zarejestrowaniu telewizyjnym nieprawdziwej sytuacji poprzez rozrzucanie śmieci wyjmowanych przez niego [Tomasza Zalewę – przyp. red.] ze śmietnika, aby potwierdzić zasadność (nota bene realną i obiektywną) podejmowanego tematu nieporządków na jednym z placów rekreacyjnych w śródmieściu miasta".

Dalej czytamy, że "zachowanie p. T. Zalewy, jako współpracownika TVP3 Lublin, jest absolutnie nieakceptowalne, naganne, poza standardami dziennikarstwa i pracy w TVP".

Ryszard Montusiewicz dodał także, że "P. T. Zalewa jest całkowicie i osobiście odpowiedzialny za wykreowaną i zarejestrowaną sytuację, która w dobrej wierze i zaufaniu wobec jego rzetelności dziennikarskiej została wyemitowana. Jego zachowanie i postawa jako współpracownika TVP uderzyła w wizerunek oddziału terenowego TVP w Lublinie oraz telewizji publicznej".

Powiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Dziś to telewizja musi zapłacić widzowiPowiedział, co sądzi o TVP, a nadawca go pozwał. Telewizja musi zapłacić widzowiCzytaj dalej

Miasto Lublin zwraca uwagę TVP

Na fanpejdżu Miasta Lublin zostało upublicznione nagranie z udziałem Tomasza Zalewy – dotychczas udostępniono je ponad 4 tys. razy. Do filmu został dołączony komentarz:

"Nie nadążymy sprzątać śródmieścia, jeśli tak będziecie robić swoje »dziennikarstwo«. Najwyraźniej dziś śmieci na placu Lecha Kaczyńskiego było za mało, więc reporter TVP Lublin, Tomek Zalewa, dodał coś od siebie, żeby news był bardziej wstrząsający" – czytamy na Facebooku.

Kim jest Tomasz Zalewa?

Tomasz Zalewa jest związany z mediami od wielu lat. Dawniej prowadził audycje w Radiu Centrum, Radiu Puls i Radiu Złote Przeboje. Do redakcji TVP3 Lublin dołączył w 2008 roku. Współprowadził "Poranek z Panoramą", "Magazyn Sportowy", a także "Poranek między Wisłą a Bugiem". Był współprowadzącym "Panoramy Lubelskiej".

Przypomnijmy, że Towarzystwo Dziennikarskie wzięło pod lupę główne wydania "Wiadomości" TVP, "Faktów" TVN oraz "Wydarzeń" Polsatu z okresu między pierwszą a drugą turą wyborów prezydenckich – od 29 czerwca do 10 lipca.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Nie, 12-letniej Julii nie ukradziono aparatu słuchowego
  2. Fake news: mężczyzna nie został skuty z powodu braku maseczki

Wnioski? W "Wiadomościach" propaganda na rzecz kandydata PiS, w "Faktach" krytyka Andrzeja Dudy i brak złego słowa o Rafale Trzaskowskim, tymczasem "Wydarzenia", choć najbardziej bezstronne, były pozbawione krytyki polityka partii rządzącej.

Źródło: Miasto Lublin, Facebook / TVP3 Lublin
Foto: Facebook / Miasto Lublin

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News