296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
Autor Piotr Burakowski - 28 Sierpnia 2020

Serwis nczas.com przytoczył informacje podane na Twitterze przez Marcina Rolę. Dziennikarz opublikował dokument, który wygląda jak informacja przesłana przez Ministerstwo Zdrowia. Pojawiają się w nim dane o liczbie osób, które zmarły na koronawirusa przy braku występowania chorób współistniejących.
"(...) należy zauważyć, że ogólna liczba zmarłych wynosi 1844. Natomiast zgodnie z informacją na dzień 11 sierpnia 2020 roku liczba osób zmarłych bez chorób współistniejących wyniosła 296" – wynika z informacji podanych przez Marcina Rolę i powielonych przez serwis nczas.com, który znany jest z podawania nieprawdziwych informacji.
Redakcja AntyFAKE.pl skontaktowała się z Ministerstwem Zdrowia w celu weryfikacji, czy rzeczywiście w Polsce bez chorób współistniejących na dzień 11 sierpnia zmarło 296 osób. Ministerstwo Zdrowia w korespondencji z nami potwierdziło prawdziwość takich danych.
Jak internauci zareagowali na doniesienia MZ
Pod tweetem Marcina Roli pojawiły się m.in. następujące komentarze:
"A ile osób bez chorób współistniejących ginęło rocznie z powodu sezonowej grypy? Oficjalne dane mówią łącznie o kilkudziesięciu zgonach spowodowanych grypą rocznie, bez wyodrębniania osób bez chorób współistniejących. Także jednak COVID-19 to nie »zwykła grypa«...".
"Liczba zmarłych na danym terenie bez chorób współistniejących nie jest wyznacznikiem pandemii".
DZISIAJ GRZEJE:
- Kaczyński powiedział, że PiS nigdy nie odda władzy? Słowa krążą w sieci
- Piekara: aborcja na życzenie w 9 miesiącu ciąży. To możliwe we Francji?
"(...) zanim do nas przyszedł mieliśmy już i nadal mamy o wiele groźniejsze wirusy i inne. I wtedy jakoś nikt nie zamykał kraju, bo: »to nie grypa«, »ratunku, przeziębienie« itp.".
"Ale pandemia charakteryzuje się niską śmiertelnością. Chodzi o obszar występowania choroby".
W Polsce odnotowano obecnie 65 480 przypadków zachorowania na koronawirusa, z czego ozdrowiało 44 785 osób, a 2018 zmarło.
Polecamy nasz tekst, w którym odpowiadamy na pytanie, czy WHO zmieniała definicję pandemii.
Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Pixabay.com