Tedros Adhanom
Autor Piotr Burakowski - 26 Sierpnia 2020

WHO zmieniła definicję pandemii: fake news czy prawda?

11 czerwca 2009 roku WHO ogłosiła pandemię z powodu wirusa świńskiej grypy. Wzbudziło to duże kontrowersje i wywołało wątpliwości co do tego, czy organizacja nie zmieniła definicji pandemii. Problem powraca wraz z koronawirusem, a analizuje go serwis Demagog.org.

Do 4 maja 2009 roku WHO podawała na stronie, że pandemia grypy zachodzi, o ile nowy wirus, na który ludzie nie są uodpornieni, pojawia się w kilku równoczesnych ogniskach na całym świecie – zwraca uwagę Demagog.org. Dodaje, że "skutkuje to ogromną liczbą osób zarażonych i zmarłych".

WHO wprowadza zmianę

Z kolei 6 maja 2009 roku informacja na witrynie WHO zmieniła się i w miejsce poprzedniej informacji pojawił się następujący opis:

"Pandemia jest ogólnoświatową epidemią. Pandemia grypy może mieć miejsce wtedy, gdy pojawia się nowy wirus grypy, na którego ludzie nie są uodpornieni (…) Pandemia może być łagodna lub poważna, jeżeli chodzi o zachorowania i zgony. Nasilenie pandemii może zmieniać się w trakcie jej trwania".

Popularny serwis straszy lockdownem. Clickbait i manipulacjaPopularny serwis straszy lockdownem. Clickbait i manipulacjaCzytaj dalej

Co o zmianach WHO sądzi Rada Europy

Dodajmy, że do takiej zmiany ustosunkowała się Rada Europy. Podczas konferencji prasowej z 14 stycznia 2010 roku Keiji Fukuda, doradca dyrektora generalnego ds. pandemii grypy, ocenił, że WHO nie zmieniła definicji pandemii.

"Powszechnie rozumiana jest ona jako wszechobecna epidemia. Jednocześnie poszczególne pandemie mogą się od siebie znacząco różnić: od relatywnie łagodnych, po bardzo poważne. WHO informowało, że tekst ze strony internetowej nigdy nie był traktowany jako formalna definicja, a raczej jako opis pandemii, który wydawał się prawdopodobny w obliczu wirusa ptasiej grypy H5N1" – pisze Demagog.org.

Jednoznaczna definicja?

Keiji Fukuda oraz WHO twierdzili także, że wskazania co do pandemii grypy z lat 1999, 2005 i 2009 zawierały definicję pandemii.

Tymczasem Demagog.org wskazuje, że jednoznaczna definicja nie jest w nich sformułowana, a określają one jedynie poszczególne fazy prowadzące do pandemii.

"Należy zauważyć, że dokument z 2005 roku prezentuje nieco łagodniejszą definicję, według której choroba – w czasie pandemii – może powodować znaczną liczbę zgonów i zachorowań. Od 2010 roku na stronie WHO można znaleźć informację, że pandemia to rozprzestrzenienie się choroby na cały świat" – czytamy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. W TVP Info pomylono flagi. Tłumaczenie: “bez wpływu na merytoryczną część programu”
  2. “Won z Mojego Miasta...”. Żona posła PiS zaatakowała dziewczynę z tęczową torebką?

Przypomnijmy, że minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zabrał głos w sprawierozpoczęcia nowego roku szkolnego. Polityk nawiązał m.in. do noszenia maseczek. Przekonywał w programie “Jeden na jeden” TVN24, że w tej kwestii myliło się WHO.

Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy, wraz z pojawieniem się epidemii koronawirusa, WHO zmieniało zdanie na temat zasłaniania ust i nosa – pokazała weryfikacja AntyFAKE.pl.

Źródło: Demagog.org
Foto: commons.wikimedia.org

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News