News o zamknięciu gospodarki na Planeta.pl.
Autor Piotr Burakowski - 25 Sierpnia 2020

Popularny serwis straszy lockdownem. Clickbait i manipulacja

W Planeta.pl pojawił się news o tytule: “Jesienią znów zamkną Polskę? Minister zapowiada lockdown”. Serwis manipuluje czytelnikami.

Tytuł newsa mówi o ministrze. Tymczasem na pierwszym planie zdjęcia, którym opatrzono informację, widnieje Mateusz Morawiecki, prezes Rady Ministrów, za nim zaś znajdują się minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz i wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Wiceminister, a nie minister

I to właśnie słowa tego ostatniego na poparcie tezy, że rząd szykuje kolejny lockdown, a nie wypowiedzi Czaputowicza czy Morawieckiego, przytacza Planeta.pl. Przypomnijmy: Piotr Patkowski jest wiceministrem, z kolei w tytule czytamy o ministrze. To niebagatelna różnica.

News Planeta.pl o lockdownie w Polsce.

"Piotr Patkowski gościł w radiu RMF FM, gdzie całkiem szczerze przyznał, że z wirusem i gospodarką może być krucho. Już teraz obserwujemy duże wzrosty zakażeń, a za chwilę dzieci wrócą do szkół, dorośli coraz odważniej będą uczestniczyć w życiu publicznym i wrócą do biur, a koronawirus rozszaleje się w Polsce" – twierdzi, bawiąc się we wróżbiarstwo, zamiast rzetelne informowanie, Planeta.pl.

Autorzy celowo wzbudzają strach u czytelnika; serwisy internetowe przejęły kulturę strachu od polskiej prasy brukowej, ponieważ negatywny przekaz sprzedaje się najlepiej.

Co powiedział Piotr Patkowski

Dalej Planeta.pl cytuje słowa Piotra Patkowskiego, który powiedział w rozmowie na antenie RMF FM: "Nie możemy w 100 procentach wykluczyć drugiego lockdownu na takim samym poziomie jak wiosną".

Widzimy więc, że wiceminister nie zapowiada kolejnego zamrożenia gospodarki, tylko go nie wyklucza, co jest już następną manipulacją Planeta.pl.

Fake news: informacje o strajku nauczycieli 1 wrześniaFake news: informacje o strajku nauczycieli 1 wrześniaCzytaj dalej

Nie wszyscy manipulują czytelnikami

O słowach Piotra Patkowskiego pisały także inne serwisy, powstrzymując się jednak od manipulowania czytelnikami poprzez clickbait i wprowadzanie ich w błąd.

Przykładami są Business Insider Polska ("Wiceminister Patkowski nie wyklucza drugiego lockdownu w Polsce") czy Next Gazeta.pl, która informuje w tytule: "Wiceminister finansów Piotr Patkowski: Wielkie zamykanie gospodarki jesienią może powrócić".

Tytuł Next Gazeta.pl, choć nastawiony na wzbudzanie sensacji, jest zgodny ze słowami Piotra Patkowskiego, który przekonywał, że "wielkie zamykanie gospodarki jesienią może powrócić".

Piotr Patkowski podkreślił jednak, że pełny lockdown, który miał miejsce wiosną, to czarny scenariusz i wszyscy próbują go uniknąć, aczkolwiek nie wykluczył, że taka sytuacja może mieć miejsce ponownie.

Wzbudzanie strachu

News Planeta.pl nie ma na celu rzetelnego informowania czytelnika, tylko wzbudzenie u niego strachu, co przekłada się na odsłony, jak i dłuższą lekturę, a więc potencjalne kliknięcia w reklamy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. “Won z Mojego Miasta...”. Żona posła PiS zaatakowała dziewczynę z tęczową torebką?
  2. Kontrowersyjny cytat o “małoletnich zwyrodnialcach”. Czy to słowa abp. Józefa Michalika?

Niech za podsumowanie newsa Planeta.pl posłuży dołączona do niego ankieta z pytaniem: "Boisz się ponownego zamrożenia gospodarki?", gdzie 80 proc. głosujących stwierdziło: "Tak".

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: zrzut ekranu z Planeta.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News