Szkolna klasa.
Autor Piotr Burakowski - 18 Sierpnia 2020

Fake news: informacje o strajku nauczycieli 1 września

W serwisie Otopress pojawił się news, sugerujący, że 1 września dojdzie do strajku nauczycieli. Tymczasem Sławomir Broniarz, prezes ZNP, wyraźnie temu zaprzecza. Co więcej, sam news ma sensacyjny charakter i jest pozbawiony merytorycznych informacji.

Tytuł newsa Otopress brzmi następująco: "Potężny strajk nauczycieli tuż przed 1 września? Broniarz wypowiedział niepokojące słowa".

Bez konkretu

"Sławomir Broniarz stał na czele ubiegłorocznego buntu oświaty. Strajk nauczycieli odbił się wówczas szerokim echem w mediach na całym świecie. Czyżby czekała nas powtórka? Wiele na to wskazuje, gdyż przewodniczący ZNP – mogłoby się wydawać – znów bierze rozbieg" – czytamy we wstępie.

Dalej mamy m.in. informacje, że "w ostatnich miesiącach Broniarz nieco schował się w cień" i "nie atakował rządu tak, jak podczas ubiegłorocznych strajków".

Otopress zwraca uwagę, że Sławomir Broniarz "nie miał zresztą ku temu okoliczności". "Teraz natomiast, gdy w dobie pandemii zaplanowanie nowego roku szkolnego od 1 września jest utrudnione, lider Związku Nauczycielstwa Polskiego (ZNP) ma pole do popisu. I – jak widać – nie omieszka tego wykorzystać" – przekonuje serwis.

TVP rozpowszechniła fake newsa. Grabiec oskarża telewizję i GowinaTVP rozpowszechniła fake newsa. Grabiec oskarża telewizję i GowinaCzytaj dalej

Brak źródła informacji

Lecz Otopress pisze jedynie, nie podając żadnego źródła, że "coraz głośniej mówi się bowiem, że »pewne« środowiska nie chcą, by płynne rozpoczęcie roku szkolnego 1 września poszło rządowi łatwo".

"Zachodzi obawa, że powróci strajk nauczycieli. Gdyby połączyć opóźnienia lub komplikacje z nie do końca udanymi reformami Anny Zalewskiej, można by wszem i wobec obwieścić, że dalsze trzymanie Prawa i Sprawiedliwości u władzy jest wręcz zagrożeniem dla jakości polskiej edukacji".

"Co Sławomir Broniarz mówi tuż po wyjściu z cienia? A jakże! Z całym impetem uderza w rządzących. Czy strajk nauczycieli znów pojawi się w placówkach i na ulicach?" – dodaje Otopress.

Pseudoargument serwisu

Dla potwierdzenia tezy o planowym strajku, Otopress używa "argumentu" w postaci tweetu Sławomira Broniarza, w którym krytykuje on rząd za planowane podwyżki.

"Mamy dwie rzeczywistości ekonomiczne: jedna dla nauczycieli, druga – rządzących. 6 proc. nauczycielom i 58 proc. dla rządzących, mimo kryzysu.Tego się nie da wytłumaczyć!!!" – ocenił na Twitterze Sławomir Broniarz.

Otopress opublikował ponadto clickbaitowego newsa "Z ostatniej chwili!" pt. "Szkoły jednak nie wrócą 1 września? Rząd nie przewidział tego, co właśnie się stało", gdzie już w leadzie napisano, że "Sławomir Broniarz (szef ZNP) znów dał sygnał do ataku", nie przekazując dalej czytelnikowi informacji potwierdzających tezę, którą sugerował tytuł.

Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolnionyPracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolnionyCzytaj dalej

Sławomir Broniarz dementuje informację o strajku

"Głos Nauczycielski" poprosił o komentarz Sławomira Broniarza, który skomentował doniesienia przekazane przez Otopress:

"Strajk teraz? To są wymysły »dziennikarza«. Nie ma tematu strajku. Co nie oznacza, że akceptujemy plany sejmu 58 proc. podwyżki dla posłów i rządu i 6 proc. dla nauczycieli" – przekonywał prezes ZNP.

Informacja opublikowana przez Otopress to przykład fake newsa. News o planowym strajku bazuje na clickbaitowym tytule, które obiecuje czytelnikowi ważne i sensacyjne informacje, podczas gdy sam news jest niemal pozbawiony treści, stanowiąc przykład nowoczesnego "dziennikarstwa", w którym dominuje wodolejstwo.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHO
  2. Piechociński: “ceny w Polsce wzrosły najbardziej w całej Unii”. Prawda?

Przypomnijmy, że ZNP domaga się od MEN negocjacji na temat podwyżek dla nauczycieli w kolejnych latach, jak i korzystniejszych rozwiązań w zakresie wynagrodzenia zasadniczego. Związek prowadzi z ministerstwem edukacji rozmowy.

Źródło: AntyFAKE.pl, "Głos Nauczycielski"
Foto: ARKADIUSZ ZIOLEK / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News