Jarosław Gowin
Autor Piotr Burakowski - 24 Lipca 2020

TVP rozpowszechniła fake newsa. Grabiec oskarża telewizję i Gowina

Jan Grabiec zarzuca TVP i Jarosławowi Gowinowi rozpowszechnianie fake newsa. Telewizja publiczna w programie "Kwadrans polityczny" przedstawiła fałszywego tweeta jako wpis rzecznika prasowego PO.

W fałszywym tweecie, podpisanym nazwiskiem Grabca, napisano:

"Liczę, że Unia znajdzie sposób na zablokowanie funduszy UE wynegocjowanych przez rząd PiS. To przykre, ale widocznie ludzie muszą odczuć materialne skutki łamania praworządności – tylko wtedy spojrzą dalej niż do pierwszego każdego miesiąca i przelewu 500 plus i zmienią władzę".

Grafika z tweetem obiegła Facebooka

Grafikę z tweetem przypisano do Jana Grabca, ponieważ była udostępniana na wielu facebookowych profilach, jak np. "PO-KODowcy", "Murem za Polską" czy "Serce Po Prawej".

Lecz pod nazwą "Jan Grabiec" zabrakło nazwy użytkownika Twittera (@JanGrabiec), co jasno sugerowało, że tweet jest fałszywy. Okazało się, że opublikował go użytkownik @czlowiek_bobr, a po pewnym czasie usunął tweeta.

Nowy śmiertelny wypadek na hulajnodze, a przepisy wciąż niejasneNowy śmiertelny wypadek na hulajnodze, a przepisy wciąż niejasneCzytaj dalej

Jarosław Gowin skomentował fałszywego tweeta

Na antenie "Kwadransa politycznego" o komentarz ws. tweeta (przedstawionego jako opinia Jana Grabca) poproszono Jarosława Gowina, który stwierdził:

– To są skandaliczne słowa. Słowa pokazujące, że opozycja, która nie potrafi wygrać z nami w demokratycznych wyborach (...), że ta opozycja, czy jej część, nadzieję na przyszłe zwycięstwo upatruje w sankcjach wobec Polaków i wobec rządu Zjednoczonej Prawicy.

Przecież wypowiedź pana Grabca wyraźnie wskazuje, że on życzy sobie tego, żeby polskie społeczeństwo dostało z budżetu unijnego mniej niż wynegocjował premier Morawiecki. Ja bym oczekiwał od liderów Koalicji Obywatelskiej jednoznacznego odcięcia się od tych skandalicznych słów – ocenił prezes Porozumienia.

Słowa Jarosława Gowina skomentował na Twitterze Jan Grabiec: "Panie przewodniczący Jarosławie Gowinie, proszę nie rozpowszechniać fejka – to nie w Pana stylu. Czekam na przeprosiny" – napisał rzecznik PO. "To, że TVP rozpowszechnia spreparowane materiały nawet mnie nie dziwi – jeśli nie będzie sprostowania ze strony redakcji, wystąpię na drogę sądową" – dodał polityk.

Nakaz noszenia maseczek niezgodny z prawemNakaz noszenia maseczek niezgodny z prawemCzytaj dalej

Dziennikarka TVP przeprasza

Dorota Łosiewicz, dziennikarka TVP prowadząca "Kwadrans polityczny", przeprosiła Jana Grabca na twitterowym profilu programu:

"Bardzo przepraszam rzecznika PO Jana Grabca, że w «Kwadransie Politycznym» zacytowałam tweeta, który nie był jego autorstwa: pochodził z fejkowego konta. Nie było moją intencją wprowadzenie w błąd opinii publicznej, sama padłam ofiarą manipulacji" – napisała Dorota Łosiewicz.

Fundusze z UE dla Polski

Przypomnijmy, że w środę Mateusz Morawiecki przekazał informacje na temat postanowień porozumienia, które zostało podpisane podczas nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

– Chyba nigdy nie było takich różnic w ramach Unii Europejskiej. Warunki negocjacji też się nieco zmieniły, bo ze Wspólnoty wystąpiła Wielka Brytania, co stanowiło wyrwę ok. 70 mld euro – przekonywał szef rządu.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Kaczyński mówił o podwyżce płacy minimalnej do 3 tys. zł. Pomysł bez realizacji?
  2. Polska z najwyższym wzrostem cen w UE. Co na to Narodowy Bank Polski?

Mateusz Morawiecki wspomniał także, że Polska jest największym beneficjentem Funduszu Spójności. Premier zaznaczył, że kwota około 70 mld euro po przeliczeniu będzie wyższa. Sejmowe wystąpienie Mateusza Morawieckiego, podczas którego mówił o pieniądzach dla Polski z UE, krytycznie podsumował członek KO Dariusz Rosati.

Źródło: AntyFAKE.pl, TVP, Twitter
Foto: Andrzej Iwanczuk / Reporter (East News)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News