Pracownik szpitala, w którym przebywają chorzy na koronawirusa.
Autor Piotr Burakowski - 18 Sierpnia 2020

Młodzi napędzają rozprzestrzenianie się epidemii? Stanowisko WHO

Rozprzestrzenianie się epidemii napędzane jest coraz bardziej przez ludzi w wieku 20, 30 i 40 lat, którzy często nie wiedzą, że są zainfekowani – ocenia WHO. Organizacja twierdzi, że tworzy to zagrożenie dla grup wrażliwych, np. z występującymi chorobami współistniejącymi.

WHO podaje, że w sierpniu odsetek młodych ludzi zakażonych koronawirusem zwiększył się na całym świecie. To niebezpieczne z uwagi na osoby starsze, chore, które zamieszkują gęsto zaludnione obszary o słabej opiece medycznej – analizuje sytuację WHO.

Zmieniająca się epidemia

– Epidemia się zmienia – ocenił we wtorek na konferencji prasowej Takeshi Kasai, dyrektor WHO w regionie Zachodniego Pacyfiku.

Jego zdaniem "ludzie po dwudziestce, trzydziestce i czterdziestce coraz częściej napędzają rozprzestrzenianie się epidemii", podczas gdy "wielu z nich nie wie, że są zainfekowani". Zauważył, że zwiększa to ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa na osoby bardziej narażone.

Regionalny dyrektor wspomniał, że zwiększająca się liczba infekcji, także w Wietnamie, gdzie wcześniej udało się wyeliminować transmisję wirusa, jest "sygnałem, że wkroczyliśmy w nową fazę pandemii w regionie Azji i Pacyfiku".

Statystyki - koronawirus.

Koronawirus w Polsce i na świecie

Od rozpoczęcia się pandemii COVID-19 minęło siedem i pół miesiąca. WHO zwraca uwagę, że odnotowano dotychczas około 21 mln potwierdzonych przypadków zakażeń i ponad 750 tys. zgonów spowodowanych koronawirusem.

Przypomnijmy, że w Polsce do tej pory wystąpiło 57 279 zakażeń koronawirusem, z czego 37 150 osób ozdrowiało, a 1885 zmarło.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Piechociński: “ceny w Polsce wzrosły najbardziej w całej Unii”. Prawda?
  2. Czy pierwsze damy dostają pensje? Sprawdzamy

Naukowcy na łamach pisma “American Journal of Tropical Medicine and Hygiene” poinformowali, że fałszywe informacje na temat koronawirusa mogły zabić w pierwszym kwartale tego roku co najmniej 800 osób.

Źródło: WHO
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News