Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo

Autor Michalina Kobla - 18 Września 2019

Lidl rozdaje darmowe smartfony za wypełnienie prostej ankiety? Jeżeli otrzymałeś wiadomość e-mail z podobną informacją, mogłeś paść ofiarą przestępstwa. Oszuści podszywają się bowiem pod znaną sieć sklepów, aby wyłudzać dane internautów.

Lidl jest obecnie jedną z najpopularniejszych sieci dyskontów w Polsce. Zdają sobie z tego sprawę także oszuści, którzy postanowili wykorzystać logo sklepów, aby wyłudzać od internautów dane potrzebne do korzystania z ich kart płatniczych. Nie wiadomo jeszcze, jak szeroka grupa użytkowników sieci otrzymała wiadomość e-mail, pochodzącą rzekomo od przedstawicieli Lidla, w której zostali poinformowani o wygraniu smartfona. Aby móc go otrzymać, sugerowano im przejście na stronę internetową z ankietą, gdzie musieli wpisać swoje podstawowe dane kontaktowe, ale także numer karty płatniczej/kredytowej i kod CVV. Mail nie ma jednak w rzeczywistości nic wspólnego z Lidlem i jest rozsyłany przez oszustów. "Komputer Świat" informuje, że wiadomość ma wyglądać następująco:

Miała być Warszawa, jest czeska Praga. Graficzna pomyłka na profilu promującym Polskę, za który płaci PFNCzytaj dalej

Lidl nie rozdaje darmowych smartfonów

E-mail zgłoszono już do firmy ESET. Starszy analityk zagrożeń Kamil Sadkowski ostrzegł więc internautów przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą wypełnienie podejrzanej ankiety:

"Mail z prośbą rzekomej weryfikacji jest formą ataku phishingowego. Swoją formą graficzną – użyciem logotypu oraz sloganem „Więcej na radość z życia!” – przypomina oficjalną komunikację sklepu. Różni się od niej detalami – jako nadawca widnieje podejrzany adres info@mail2.anaurk.info, z kolei treść, choć zawiera polskie znaki, jest napisana dość niedbale."

Przedstawiciele ESET poinformowali także, w jaki sposób można uchronić się przed podobnymi oszustwami:

"Należy zawsze sprawdzać nadawcę wiadomości – zwrócić szczególną uwagę na domenę, z której została ona wysłana. Weryfikować treść – jeśli mail zachęca do kliknięcia w link w ramach najnowszej promocji lub konkursu z ciekawymi nagrodami, warto wejść na stronę główną sklepu i zweryfikować, czy taka oferta faktycznie tam istnieje. Zwracać szczególną uwagę również na to, czy mail został napisany poprawnie językowo, nie zawiera błędów logicznych i interpunkcyjnych."

Źródło: Komputer Świat

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News