Polska Fundacja Narodowa Warszawa Praga
Autor Michalina Kobla - 18 Września 2019

Miała być Warszawa, jest czeska Praga. Graficzna pomyłka na profilu promującym Polskę, za który płaci PFN

Polska Fundacja Narodowa nie od dziś wzbudza swymi działaniami ogromne emocje. Jak ujawnił Onet, jej przedstawiciele mieli w ciągu kilkunastu miesięcy zapłacić prawie 20 milionów złotych amerykańskiej firmie PR, aby ta wypromowała nasz kraj w USA. Na profilu, który ma być prowadzony właśnie w ramach rzeczonej akcji, zamieszczono jednak zdjęcie czeskiej Pragi zamiast panoramy Warszawy.

Polska Fundacja Narodowa miała według doniesień Onetu wejść we współpracę z waszyngtońską firmą White House Writers Group. Amerykanie w ramach swoich działań promują Polskę w USA za pośrednictwem szeregu portali społecznościowych, jednak wyniki ich działań okazują się raczej mierne. Prowadzone przez ich ekspertów konto Heart of Poland na Instagramie śledzi obecnie jedynie 142 osób, chociaż pierwszy post opublikowano na nim 27 lutego 2018 roku. Profil funkcjonuje więc ponad 1,5 roku, bez widocznych rezultatów.

Polska Fundacja Narodowa a promocja kraju w USA

Samo konto okazuje się jednak pełne niespodzianek. Przede wszystkim wiele zdjęć, które można na nich znaleźć, to fotografie stockowe wykupione z banków. Zaskakuje także post z gratulacjami dla Kamila Stocha za jego sukces w Pucharze Świata w skokach narciarskich. Na fotografii nie znajduje się sam zawodnik, ani nawet skoczek narciarski. Bohatera zdjęcia i Stocha łączy jedno - obaj uprawiają sport związany z nartami. Pokazane na zdjęciu akrobacje ze skokami narciarskimi nie mają jednak nic wspólnego.

Polska Fundacja Narodowa Kamil Stoch

Polska Fundacja Narodowa Unsplash

Najbardziej zadziwiającą wpadką jest jednak publikacja z okazji Wielkanocy 2018. Na zdjęciu, które miało przedstawiać świąteczny zachód słońca nad Warszawą, widzimy bowiem panoramę czeskiej Pragi. Wielu zdjęć, które do tej pory "zdobiły" profil, nie da się już na nim znaleźć, gdyż albo zostały zarchiwizowane, albo je po prostu usunięto. Pozostały jednak zrzuty ekranu, stanowiące dziś dowód tego, jak wygląda duża akcja promocyjna naszego kraju w Stanach Zjednoczonych.

Polska Fundacja Narodowa Praga

To samo zdjęcie w Wikimedia Commons jako wschód słońca nad Pragą:

Polska Fundacja Narodowa czeska Praga

To samo zdjęcie w podróżniczym poradniku o tym, co zwiedzić w czasie wyjazdu do Czech:

Polska Fundacja Narodowa blog

Źródła:Onet, Instagram

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News