Ministerstwo nakazało usunąć artykuł o pedofilii w Kościele [AKTUALIZACJA]

Autor Piotr Burakowski - 2 Września 2020

Resort sprawiedliwości nakazał usunięcie artykułu psycholog Ewy Kusz dla magazynu “Dziecko Krzywdzone”. Ekspertka przeanalizowała, jak Kościół katolicki z różnych państw radzi sobie z problemem pedofilii – podaje magazyn “Polska i Świat” TVN24.

Z materiału TVN24 dowiadujemy się, że Fundusz Sprawiedliwości wydał polecenie usunięcia z najnowszego numeru kwartalnika "Dziecko Krzywdzone" artykułu doktor Ewy Kusz o prewencji wykorzystywania seksualnego w Kościele. To bowiem Fundusz Sprawiedliwości, który zasugerował autorce chrystianofobię, przeznacza środki na magazyn.

– Przypominają mi się czasy sprzed trzydziestu, czterdziestu lat. Tylko że wtedy nie byłam w takim wieku, żeby mnie cenzurowano – skomentowała sprawę Ewa Kusz, psycholog i seksuolog. Kusz była dwukrotnie świecką audytorką synodu biskupów w Watykanie, a od ponad sześciu lat jest wicedyrektorem Centrum Ochrony Dziecka.

Kontrowersyjne tweety. Sprawdzamy, czy pochodzą od Kai GodekCzytaj dalej

“Na początku drogi pod względem prewencji”

Autorka w usuniętym artykule stwierdziła, że "Kościoły w krajach postkomunistycznych, w tym Kościół w Polsce, pod względem prewencji są na początku drogi".

Ewa Kusz napisała także, że "doświadczenie Kościołów w innych państwach pokazuje też, że bez zmiany mentalności wszystkich członków Kościoła, jak również bez powszechnego w całym społeczeństwie podjęcia działań prewencyjnych, proces tworzenia kultury prewencji jest bardzo powolny".

Dodała, że "struktury Kościoła nie istnieją w próżni, ale w konkretnym społeczeństwie i są uwarunkowane polityką, jaką w materii prewencji prowadzi państwo".

Tekst został odrzucony przez podległy Zbigniewowi Ziobrze fundusz, ponieważ – jak poinformowano wydawcę – jego niektóre tezy można było zinterpretować jako wynikające z uprzedzenia, więc podpadające pod chrystianofobię.

Budowanie wizerunku ultrakonserwatywnego polityka

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro wzbudził kontrowersje, kiedy przyznał ćwierć miliona złotych gminie Tuchów. Pieniądze pochodziły z Funduszu Sprawiedliwości, który ma wspierać ofiary przemocy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Morawiecki w kinie bez maseczki. Tak, premier złamał zalecenie rządu
  2. Wykop.pl nabrał się na fake newsa o TVP. Informacja zdobyła stronę główną

Polityk zdecydował się na taki ruch, ponieważ gmina, w związku z utworzeniem "strefy wolnej od LGBT", nie otrzymała pieniędzy z UE. Zbigniew Ziobro dał jej trzykrotnie większą kwotę, wzmacniając konsekwentnie budowany wizerunek ultrakonserwatywnego polityka.

AKTUALIZACJA: Ministerstwo Sprawiedliwości anulowało zakaz publikacji artykułu dr Ewy Kusz.

"Decyzja o braku zgody na publikację artykułu »Profilaktyka wykorzystywania seksualnego w Kościele Katolickim«, który miał ukazać się w kwartalniku »Dziecko Krzywdzone. Teoria, Badania, Praktyka«, w ramach realizacji zadań ze środków Funduszu Sprawiedliwości, zapadła bez wiedzy kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości. Po zapoznaniu się z okolicznościami sprawy wiceminister Marcin Romanowski anulował tę decyzję" – napisano w komunikacie resortu opublikowanym przez Interię.

Źródło: TVN24
Foto: Piotr Molecki / East News

Następny artykuł
Nie przegap najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News