Koncert z okazji 40-lecia Solidarności emitowany przez TVP.
Autor Piotr Burakowski - 1 Września 2020

Wykop.pl nabrał się na fake newsa o TVP. Informacja zdobyła stronę główną

Informacja o relacji TVP z koncertu na 40-lecie Solidarności trafiła na stronę główną Wykop.pl. Podczas emisji nadawca miał wyświetlać kontrowersyjne SMS-y od widzów, ale weryfikacja AntyFAKE.pl pokazała, że nic takiego nie miało miejsca.

"Widowisko w TVP z okazji wczorajszej rocznicy i... wiadomości SMS na pasku!" – brzmi tytuł materiału Wykop.pl opublikowanego przez użytkownika PtakRockAndRoll. "Czyżby nikt nie kontrolował treści, jakie zostaną wyświetlone na ekranie przed milionami widzów? Czy do śmieszków przyjdą teraz smutni panowie?" – czytamy w opisie.

Wykopowicze nabrali się na fałszywe “znalezisko”

Niżej znalazły się zaś zrzuty ekranu z koncertu. Problem w tym, że "treści", o których napisał PtakRockAndRoll, są efektem fotomontażu. Nasza redakcja przeanalizowała nagranie z wydarzenia, które jest dostępne na platformie VOD TVP – ani jedna z zaprezentowanych "wiadomości SMS" nie pojawiła się w programie, co pokazuje nasza galeria na dole tekstu.

wykop - tvp

Widzowie zostali zaproszeni do wysyłania SMS-ów, w których mieliby zdradzić, jak wspominają sierpień 1980 roku. Były to zazwyczaj wiadomości, w których opowiadano o lęku i nadziei, ale wśród nich na pewno nie znalazł się żaden z poniższych SMS-ów:

  • "Było cudownie, miałam wszystko, mąż był wysoko postawionym działaczem partii, szkoda, że tak to się skończyło";
  • "Razem z kolegami byliśmy gotowi bronić ojczyzny, nasz czołg czekał w gotowości bojowej!!!1";
  • "Ziobro, bulwo klepana, przestań mi, bulwo, rodzinę prześladować";
  • "Może warto przy tej okazji podać skład zespołu Kaiserslautern z 1998/1999".

TVP a manipulacja

To nie pierwszy przypadek, kiedy użytkownicy Wykop.pl tworzą fake newsy na temat publicznego nadawcy. W AntyFAKE.pl opisaliśmy niedawno przypadek psycholog Doroty Zawadzkiej, która udostępniła na swoim fanpejdżu fałszywą informację o TVP Info, która pierwotnie pojawiła się na Wykop.pl.

Łatwo o przypisanie groteskowego materiału Telewizji Polskiej, ponieważ często manipulowała ona nieudolnie widzami.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Morawiecki w kinie bez maseczki. Tak, premier złamał zalecenie rządu
  2. Tygodnik “Dobry Tydzień” opublikował nieprawdziwy artykuł o Masłowskiej

W ostatnich tygodniach głośny był zwłaszcza przypadek dziennikarza TVP3 Lublin, który zmanipulował materiał o zaśmieconym placu Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Tomasz Zalewa wyciągał śmieci ze śmietnika i rozrzucał je na trawniku, co zarejestrowały kamery miejskiego monitoringu. Pracownik stacji został zwolniony.

1a

1

2a

2

3a

3

4a

4

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: zrzut ekranu z Vod.tvp.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News