Imię dla dziecka przepisy
Autor Maria Wieczorek - 2 Stycznia 2020

Nutella, Rambo i Koka w 2019 roku nie przeszły. Jakich imion nie można nadać dziecku?

Imię dla dziecka jest niezwykle istotną decyzją, podejmowaną przez młodych rodziców. Nie oznacza to jednak, że ich pierwszy wybór zostanie w urzędzie zaakceptowany. To, jakie imiona można nadawać maluchom, reguluje bowiem po części ustawa.

Imię dla dziecka często sprawia rodzicom niemały problem, szczególnie w kwestii dojścia do skutecznego porozumienia. W kraju zdaje się nie mijać moda na tradycyjne, popularne imiona zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. Chociaż Ministerstwo Cyfryzacji nie opublikowało jeszcze całościowego wykazu, dotyczącego imion nadawanych najczęściej w 2019 roku w całym kraju, do mediów dotarły już dane Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach i przyznać trzeba, że spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Komentujący nie tyle przejęli się kwestią rzeczywiście nadanych imion, ile tych, które zostały przez urzędników odrzucone. Jeśli chodzi o nietypowe i rzadkie, ale zaakceptowane imiona, to szczególną uwagę zwróciły Merida, Sofija, Alp, Wiliam, Horyw oraz Wiedzimin. Oficjalnie odrzucono za to takie imiona, jak Nirvana, Batman, Nutella, Rambo, czy nawet Koka, Pipa i Joint.

Ilu widzów naprawdę wybrało imprezę sylwestrową TVP? Liczba podana przez Kurskiego dużo wyższa od danych NielsenaIlu widzów naprawdę wybrało imprezę sylwestrową TVP? Liczba podana przez Kurskiego dużo wyższa od danych NielsenaCzytaj dalej

Imię dla dziecka - jakiego nie można nadać?

W kontekście statystyk pochodzących z Katowic przyjrzeliśmy się przepisom, które regulują, jakich imion nie można nadawać dzieciom w Polsce. Odpowiedź na to, dlaczego powyższe pomysły zostały skreślone, znajdujemy w Prawie o aktach stanu cywilnego (ustawa z dnia 28 listopada 2014 r.), art. 59.

"Art. 59. 1. Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka.

2. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego.

3. Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

4. Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona są w formie zdrobniałej lub mają charakter ośmieszający lub nieprzyzwoity lub nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia, i wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu."

Jak widzimy, wiele w kwestii pozwolenia na nadanie dziecku danego imienia może zależeć od opinii analizującego zgłoszenie urzędnika. Liczne przypadki udowadniają, iż najczęściej decyzja nie jest raczej trudna do zrozumienia i zaakceptowania (jak chociażby w przypadku wspomnianego Jointa). Ciekawą kwestią jest jednak za to wybieranie imienia z urzędu, odbierające niejako drugą szansę na zaproponowanie go oficjalnie przez samych rodziców. Zdecydowanie przyspiesza to jednak procedurę urzędową, która z praktycznego punktu widzenia powinna oczywiście w takiej sprawie przebiegać sprawnie.

NAJLEPSZE DZIŚ:

  1. Rozliczamy Mateusza Morawieckiego z obietnicy na 2019 rok. Liczby nie działają na korzyść premiera
  2. 'Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami'. Mateusz Morawiecki odpowiedział na kłamliwe twierdzenia rosyjskiego prezydenta
  3. Powstał parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. Jak obecnie brzmi dotyczące narkotyku prawo?

Źródła: PAP, Prawo o aktach stanu cywilnego

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News

Powiązane artykuły