Mateusz Morawiecki obietnica
Autor Maria Wieczorek - 31 Grudnia 2019

Rozliczamy Mateusza Morawieckiego z obietnicy na 2019 rok. Liczby nie działają na korzyść premiera

Mateusz Morawiecki obiecał oficjalnie, że w 2019 roku w budowie będzie aż 100 tys. lokali w ramach programu Mieszkanie plus. Sprawdziliśmy, czy zapowiedzi premiera rzeczywiście zostały w tej kwestii spełnione. Jak wynika ze statystyk, liczby zdecydowanie nie działają na jego korzyść.

Mateusz Morawiecki zobowiązał się w kwietniu 2018 roku do poprowadzenia polityki mieszkaniowej państwa tak, aby w 2019 roku w budowie było już 100 tys. lokali mieszkalnych. Liczba ta wiąże się z wprowadzonym przez Prawo i Sprawiedliwość programem Mieszkanie plus, stanowiącym jedno z flagowych zobowiązań rządu. Premier zdawał się bardzo pewny swoich twierdzeń, jednak kilka dni później dodawał:

"Rozliczycie mnie państwo, popatrzycie na dzisiejszą datę i za rok w kwietniu zobaczymy, czy chociaż 40, 50, 60 tysięcy mieszkań z tego programu Mieszkanie plus zostanie wybudowanych."

'Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami'. Mateusz Morawiecki odpowiedział na kłamliwe twierdzenia rosyjskiego prezydenta'Nie ma zgody na zamianę katów z ofiarami'. Mateusz Morawiecki odpowiedział na kłamliwe twierdzenia rosyjskiego prezydentaCzytaj dalej

Mateusz Morawiecki a obietnice ws. programu Mieszkanie plus

Ostatniego dnia 2019 roku postanowiliśmy więc sprawdzić, w jakim stopniu obietnice premiera Morawieckiego zostały spełnione. W tym celu sięgnęliśmy po oficjalne statystyki, które udostępniono na rządowej stronie internetowej programu Mieszkanie plus. Nie są to więc dane przybliżone, czy pochodzące z medialnych spekulacji, a najlepszych możliwych źródeł.

Z udostępnionych przez przedstawicieli Rady Ministrów informacji na 8 października 2019 roku wynika, że dotąd w ramach programu wybudowano łącznie 867 mieszkań. Nijak nie pokrywa się to więc z nawet najskromniejszymi prognozami Mateusza Morawieckiego. W trakcie budowy jest obecnie za to 1591 lokali - o wiele mniej, niż oficjalnie zapowiadano. 23800 mieszkań pozostaje w fazie "projektów, dla których prowadzone są analizy", a 25600 z nich w fazie "projektów, na które złożono wnioski inwestycyjne". W trakcie projektowania architektonicznego pozostaje za to 18000 lokali.

Nawet jeśli zsumujemy liczbę omówionych mieszkań na wszystkich etapach planowania i budowy (od projektów do gotowych lokali), otrzymujemy ich więc łącznie 69858. Nawet to nie równa się więc 100000 mieszkań w budowie, obiecanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. Tego zobowiązania szefa rządu nie można więc zdecydowanie uznać za zrealizowane.

NAJLEPSZE DZISIAJ:

  1. Powstał parlamentarny zespół ds. legalizacji marihuany. Jak obecnie brzmi dotyczące narkotyku prawo?
  2. Procent szczepionych spada, a jak z liczbą chorujących? Sprawdziliśmy najnowsze dane GUS
  3. Filmik z mężczyzną na trzepaku zdobywa dużą popularność. Wielu uwierzyło, że to Patryk Jaki

Źródło: Oficjalna strona internetowa programu Mieszkanie plus (mieszkanieplus.gov.pl)
Foto: KPRM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News