Teorie spiskowe
Autor Michalina Kobla - 25 Czerwca 2019

5 najbardziej absurdalnych teorii spiskowych, jakie można znaleźć w internecie

To, że na świecie nie brakuje niestety zwolenników teorii spiskowych na temat szczepionek, globalnego ocieplenia czy też płaskiej Ziemi, jest obecnie wiedzą powszechną. Walka z tego rodzaju twierdzeniami jest bardzo potrzebna i bazować powinna przede wszystkim na edukacji i zwiększaniu społecznej świadomości. Jak się jednak okazuje, w sieci znaleźć można dużo więcej całkowicie absurdalnych, niepotwierdzonych w żaden sposób teorii, które mogą naprawdę zaskoczyć i z którymi także trzeba się zmagać.

Teorie spiskowe zazwyczaj cieszą się dużym zainteresowaniem głównie z powodu swojego bardzo abstrakcyjnego wydźwięku. Niestety, pośród nas nie brakuje także osób, które naprawdę w nie wierzą. Dziś przedstawimy więc 5 najbardziej absurdalnych tez, wyrosłych na zerowej bazie merytorycznej, a mimo wszystko zdobywających szeroką grupę zwolenników.

1. Izrael steruje mózgami rekinów

Teoria ta cieszy się zainteresowaniem głównie w krajach muzułmańskich, gdzie prawdopodobnie powstała. Pierwszy raz zaczęto o niej mówić w grudniu 2010 roku, kiedy to w egipskim Szarm el-Szejk doszło do ataków rekinów, w których jedna osoba zginęła, a trzy zostały ranne. Tuż po tym zdarzeniu w Egypt Today pojawił się wywiad z mężczyzną, będącym rzekomo znanym i doświadczonym nurkiem. Jak stwierdził, nadajniki GPS na rekinach miały być w rzeczywistości "urządzeniami sterującymi", za których "zamontowaniem" stoją agenci Mossadu. Gubernator Południowego Synaju, Mohammad Abdul Fadhil Shousha twierdził za to, iż podobną opcję trzeba rozważyć oraz dokładnie sprawdzić, jednak ostatecznie ogłosił, że nie ma ona nic wspólnego z prawdą. Urządzenia GPS służą do obserwowania zwierząt, jednak nie mają oczywiście na celu sterowania ich mózgami. Sami przedstawiciele egipskiej administracji podali kilka przyczyn, które mogły przyczynić się do wystąpienia ataku na ludzi. Wśród nich wyliczono między innymi wysoką temperaturę wody oraz nielegalne karmienie rekinów bez żadnego nadzoru.

2. Elżbieta II jest kanibalem

Chociaż mogłoby się to wydawać tak absurdalne, że aż śmieszne, podobna teoria spiskowa rzeczywiście była przed laty lansowana przez filozofa Huberta Humdingera. Jak twierdził, królowa Elżbieta II musi żywić się ludzkim mięsem, aby pozostać tak aktywna i żywotna w wieku (dziś) 93 lat. Zdaniem Humdingera monarchini stosuje podobną "dietę", gdyż w ludzkim mięsie znajduje się wiele "duchowej energii", która rzekomo utrzymuje ją w dobrej formie. Oczywiście, nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Osoby, które zaufały filozofowi, nie uznają jednak żadnych argumentów osób z otoczenia rodziny królewskiej, mających rzekomo także uczestniczyć w ogromnym spisku, opartym na wielkiej tajemnicy.

3. II wojny światowej nigdy nie było

Ta wyjątkowo absurdalna teoria była lansowana przez kilku mało znanych historyków, którzy twierdzili, iż II wojna światowa nigdy nie miała miejsca, a media zadbały o to, aby ludzie uwierzyli w jej trwanie. Swój udział w mistyfikacji mieli mieć także producenci filmowi. Wszystko to, aby ludzkość... zmieniła się w pacyfistów. Różnego rodzaju dowodów na istnienie II wojny światowej jest jednak tyle, że chyba nie musimy ich w tym miejscu opisywać. Wystarczy zapoznać się z jakimikolwiek zdjęciami, literaturą, czy też wspomnieniami osób, które przeżyły ten tragiczny, brutalny konflikt.

4. Finlandia nie istnieje

Teoria dotycząca nieistnienia Finlandii opiera się na wierze w rzekomy tajemny spisek rosyjsko-japoński. Oba państwa miały zakulisowo porozumieć się w sprawie połowu ryb na wodach wzdłuż wybrzeża pierwszego z krajów w sposób szerszy, niż oficjalnie wiadomo (1928 rok). Aby inne państwa nie tworzyły w tej kwestii problemów, wymyślono, że na obszarach połowowych istnieje ląd, czyli rzeczona Finlandia. Sami Finowie mają wierzyć, że ich państwo jest prawdziwe, chociaż w rzeczywistości mieszkają rzekomo w Szwecji. Tam także są wywożeni turyści, planujący podróż do Finlandii. Kolej transsyberyjska miała za to powstać, aby w bardziej sprawny sposób przewozić wyłowione ryby (chociaż daty tutaj całkowicie się kłócą). Jak w przypadku teorii o II wojnie światowej, dowodów na istnienie Finlandii jest tak wiele, że wręcz nie da się z nimi kłócić.

5. Paul McCartney nie żyje i zastąpił go sobowtór

Jak głosi teoria na ten temat, członek zespołu The Beatles miał zginąć w wypadku samochodowym w 1966 roku. Po tragicznych zdarzeniach zastąpił go ponoć sobowtór, nazywający się w rzeczywistości William Campbell. Historia zdobyła popularność w 1969 roku i miała rzekomo czerpać przede wszystkim z tekstów piosenek grupy oraz symboli na okładkach kolejnych płyt. W rzeczywistości McCartney nie miał wcale żadnego wypadku samochodowego. W 1967 roku jego samochód uległ rozbiciu, jednak za kierownicą siedział wówczas Mohammed Hadjij. Sam muzyk miał w 1965 roku wypadek na motorowerze, jednak nie stało mu się nic poważnego. Ostatecznie - w 1969 roku - McCartney sam zdementował krążące plotki. Odniósł się do nich także John Lennon, nazywając "stekiem bzdur".

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News