Jakub Kaminski / East News
Autor Piotr Burakowski - 3 Sierpnia 2020

Będzie 500 plus w formie bonów? Rzecznik rządu zabiera głos

Piotr Müller poinformował, że rząd nie ma w planach wypłacania świadczeń w ramach programu “Rodzina 500 plus” w formie cyfrowego bonu. O czymś zupełnie innym mówiła zaś w ubiegłym tygodniu Jadwiga Emilewicz.

Rzecznik rządu odniósł się do piątkowego wywiadu, którego udzieliła money.pl Jadwiga Emilewicz. Minister rozwoju została zapytana, czy w dalszej perspektywie świadczenie w formie bonu można wykorzystać do programu "Rodzina 500 plus" czy "Wyprawki szkolnej". Emilewicz stwierdziła, że jest to droga, którą chce podążać rząd.

Bezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UEBezrobocie, inflacja i PKB. Wychodzimy obronną ręką na tle UECzytaj dalej

Bon cyfrowy jako gwarancja

Jadwiga Emilewicz zwróciła uwagę, że przejście na cyfrowy bon daje "gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane".

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaka stacja była najbardziej obiektywna w czasie kampanii? Polacy zdecydowali
  2. Kilkakrotnie wyższe kary dla firm za nieprzestrzeganie obostrzeń

– Za sprawą tego, że jest to blockchainowa płatność, numeryczna, my jesteśmy pewni, że te środki rzeczywiście trafią do branży turystycznej, posłużą rzeczywiście wypoczynkowi rodzinnemu, wypoczynkowi dzieci i młodzieży. Więc tutaj realizacja innych świadczeń w ten sposób daje także gwarancję, że to, co ustawodawca zaplanował, w istocie zostanie zrealizowane – tłumaczyła minister rozwoju.

– Tak, potwierdzam, będziemy chcieli przechodzić w jak największą liczbę realizacji kolejnych świadczeń właśnie w taki sposób – utrzymywała Jadwiga Emilewicz.

Rzecznik rządu zaprzecza

Lecz doniesieniom Jadwigi Emilewicz zaprzecza rzecznik rządu. Piotr Müller, odpowiadając TVN24 na pytanie, czy "500 plus" będzie wypłacane w postaci bonu cyfrowego, przekonywał:

– Nie będzie. Nie ma takich planów. Z tego, co mi się wydaje, to pani premier mówiła w ogóle o świadczeniach społecznych, czyli szerzej. Nie wiem, czy wymieniła świadczenie "500 plus" – skomentował Piotr Müller.

Podkreślił, że "nie ma takich planów". – Chciałbym, żeby to wyraźnie wybrzmiało. Program "500 plus" będzie wypłacany klasycznie, tak jak do tej pory – tłumaczył rzecznik rządu. Dodawał, że słowa wicepremier należy rozumieć jako element dyskusji w Zjednoczonej Prawicy.

“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”Czytaj dalej

Szydło komentuje słowa Emilewicz

Słowa Jadwigi Emilewicz skomentowała na Twitterze była premier Beata Szydło:

– Program #Rodzina500plus w postaci «bonów» to pomysł bardzo zły i pozbawiony uzasadnienia. Wprowadzanie takich pomysłów do debaty publicznej podważa zaufanie między rządem PiS i obywatelami. Aż się ciśnie na usta: Nie idźmy tą drogą! – napisała polityk.

Przypomnijmy, że bon cyfrowy został wykorzystany w ramach bonu turystycznego, z którego można korzystać od 1 sierpnia.

Źródło: TVN24
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News