Aborcje w Europie a edukacja seksualna
Autor Michalina Kobla - 20 Października 2019

Aborcje w Europie przeprowadza się częściej tam, gdzie funkcjonuje edukacja seksualna? Statystyki mogą być błędnie analizowane

Aborcje w Europie, według oficjalnych statystyk, przeprowadza się częściej tam, gdzie do szkół wdrożona została edukacja seksualna typu C. Czyli wszędzie, poza Polską, w której rejestruje się około tysiąca terminacji ciąży rocznie. Argumentacja, mówiąca o wpływie holistycznej edukacji seksualnej na wzrost tego odsetka, może jednak okazać się błędna, po uwzględnieniu w kalkulacji podziemia aborcyjnego.

Aborcje w Europie przeprowadzane są częściej i na większą skalę tam, gdzie młodzież ma dostęp do edukacji seksualnej typu C (holistycznej) - to jeden z koronnych argumentów, przytaczanych przez przeciwników wdrażania tego typu zajęć do szkół. Rzeczywiście, patrząc na czyste statystyki, przedstawiające odsetki przerwanych ciąż, można dojść do wniosku, że takowa korelacja istnieje. W praktyce jednak jest to kwestia niemal niemożliwa do dokładnego rozstrzygnięcia, ze względu na różnice w prawie aborcyjnym poszczególnych państw europejskich.

Media przytoczyły słowa Gowina nt. katastrofy smoleńskiej. Nie wspomniano, że to wywiad sprzed 7 latMedia przytoczyły słowa Gowina nt. katastrofy smoleńskiej. Nie wspomniano, że to wywiad sprzed 7 latCzytaj dalej

Statystyki dot. polskiego podziemia aborcyjnego, działają na niekorzyść tezy o większej częstotliwości terminacji ciąż tam, gdzie prowadzona jest holistyczna edukacja seksualna. Szacowana liczba przeprowadzanych nielegalnie aborcji sytuuje Polskę w samej czołówce państw o najwyższym odsetku aborcji.


Aborcje w Europie a edukacja seksualna. Analizujemy statystyki


Informacji o liczbie aborcji przeprowadzanych w poszczególnych krajach Europy szukać możemy m.in. w opracowaniach, należącego do koncernu Exelgyn abort-report.eu i raportach Instytutu Guttmachera. W obu przypadkach szacunki są do siebie zbliżone.


Abort report zbiera dane z różnych źródeł, indywidualnie dla każdego z analizowanych państw. W przypadku Polski uwzględniane są przede wszystkim oficjalne, państwowe statystyki. Według nich w 2017 roku na terminację ciąży zdecydowało się 1 061 kobiet a więc 1 na 10 000. To niemal najniższy wynik w całej Europie (nie licząc Islandii). Rekordową liczbę aborcji przeprowadza się, procentowo, w Szwecji (dokonuje jej 18 do 20 na 1000 kobiet).

Aborcje w Europie przeprowadza się częściej tam, gdzie funkcjonuje edukacja seksualna? Statystyki mogą być błędnie analizowane

Aborcje w Europie przeprowadza się częściej tam, gdzie funkcjonuje edukacja seksualna? Statystyki mogą być błędnie analizowane


Jest to dla wielu osób argument za istnieniem korelacji między holistyczną edukacją seksualną (do której, w różniących się od siebie formach, dostęp mają dzieci i młodzież wszystkich uwzględnionych w badaniu abort report państw poza Polską) a odsetkiem aborcji.


W tym przypadku jednak wyświechtane powiedzenie “statystycznie ja i mój pies mamy 3 nogi”, zdaje egzamin. Prawo aborcyjne w Polsce znacząco różni się od tego, funkcjonującego w reszcie Europy. Podczas gdy w kraju nad Wisłą ciążę przerwać można wyłącznie w trzech przypadkach (zagrożenie życia matki, nieodwracalne wady płodu, bądź zapłodnienie w wyniku przestępstwa), prawo pozostałych, przytaczanych w statystykach państw jest znacznie bardziej liberalne - zakłada aborcję na żądanie, bądź usprawiedliwia ją sytuacją materialną matki. W rezultacie, motywacje, dla których Polki przerywają ciążę, stanowią ułamek powodów, dla których robią to kobiety w pozostałych krajach. Aborcje nielegalne są wykluczane ze statystyk.


Ile aborcji w Polsce przeprowadza się każdego roku?


Szacuje się, że rocznie 150 tys. Polek decyduje się na aborcję. Jeżeli weźmiemy tę liczbę za pewnik, okaże się, że w tym aspekcie wyprzedzamy państwa o większej populacji, takie jak Niemcy, Hiszpania czy Włochy a miejsca ustępuje nam wyłącznie Wielka Brytania i Francja.


Co wpływa na korzyść szacunków, mówiących o 150 tys. aborcji? Przede wszystkim wyznania samych kobiet. Najgłośniejsze do tej pory, przeprowadzone w Polsce badanie na tym polu (CBOS, 2013) wykazało, że ciążę przerwało co najmniej 25% Polek.


Dodatkowo, przyglądając się samym statystykom abort report zauważamy, że krajem, w którym aborcji dokonuje najwyższy odsetek cudzoziemek, jest Słowacja, będąca powszechnie kojarzona, jako miejsce, w którym Polki dokonują aborcji.

Aborcje w Europie przeprowadza się częściej tam, gdzie funkcjonuje edukacja seksualna? Statystyki mogą być błędnie analizowane


Jak wygląda edukacja seksualna w Europie i jak powinniśmy oceniać jej realne rezultaty?


Edukację seksualną dzieli się na trzy typy: A - abstynencyjny, B - biologiczny i C - holistyczny. To właśnie warianty ostatniego z nich funkcjonują w większości państw europejskich i rozpalają polską opinię publiczną.


Przeprowadzane do tej pory badania jednoznacznie wskazują na najwyższą skuteczność modelu holistycznego. Typ C rekomendowany jest przez UNESCO, WHO, polskie oraz amerykańskie stowarzyszenia seksuologów i psychologów. Na tym polu prowadzone były liczne, niezależne badania.


To właśnie wspomniany, niski odsetek przypadków terminacji ciąży w Polsce jest kontrargumentem wobec przytoczonych wyżej stanowisk. Szacowanie wielkości szarej strefy pozostaje jednak trudne niezależnie od tego, jaką sferę badamy. Tak, jak w przypadku innych nielegalnych czynności, korupcji, czy zażywania narkotyków, trudno o konkretne liczby. Wszystko wskazuje jednak na to, że będący przedmiotem sporu, przedstawiany w oficjalnych statystykach, nieco ponad tysiąc aborcji przeprowadzanych rocznie w Polsce, nie jest rzeczywistą liczbą terminacji ciąży, na jaką decydują się Polki.

Źródła:

Instytut Guttmachera, Badania dot. skuteczności wskazanych typów edukacji seksualnej: 1, 2, Badanie CBOSStanowisko Polskiego Stowarzyszenia Seksuologicznego, Abort report

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News