Awaria Wikipedii hakerzy
Autor Michalina Kobla - 7 Września 2019

Awaria Wikipedii. Dlaczego nie działa znana encyklopedia internetowa?

Awaria Wikipedii zauważalna jest obecnie nie tylko w Polsce, ale także kilku innych państwach europejskich. Informatycy pracują nad jej przywróceniem, jednak nie wiadomo, ile jeszcze potrwa "naprawa" obecnego stanu rzeczy. Wiadomo już jednak, dlaczego doszło do tych ogromnych komplikacji,

Awaria Wikipedii zaskoczyła internautów w nocy z 6 na 7 września. To właśnie wówczas doszło do ataku hakerów, który do chwili obecnej uniemożliwia części użytkowników sieci skorzystanie z najbardziej znanej e-encyklopedii. Przedstawiciele Wikipedii po raz pierwszy skomentowali trudną sytuację ok. godziny 3:00 czasu polskiego. W krótkim poście na Twitterze napisano wówczas:

"Wikipedia doświadcza sporadycznych przestojów w wyniku złośliwego ataku (hakerskiego - przyp. red.). Nadal pracujemy nad przywróceniem dostępu."

Huragan Dorian przetoczył się przez Bahamy. Sieć obiega wstrząsający, ale fałszywy filmHuragan Dorian przetoczył się przez Bahamy. Sieć obiega wstrząsający, ale fałszywy filmCzytaj dalej

Awaria Wikipedii: co do niej doprowadziło?

Początkowo problemy z Wikipedią rzeczywiście nie były ciągłe i występowały głównie w Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach Europy. Obecnie z encyklopedii nie mogą nadal korzystać mieszkańcy Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Niemiec. Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa naprawa.

Przeprowadzony na Wikipedię atak był atakiem DDoS. Na czym polegał? Do serwera trafiła gigantyczna liczba zapytań, z którą ten nie mógł sobie poradzić, co przy okazji zablokowało także wyszukiwania internautów. Użytkownicy mają obecnie nadzieję, że eksperci szybko poradzą sobie z przeciążeniem, o czym poczytać można przy użyciu tagu #Wikipediadown na Twitterze, którego po raz pierwszy użyli właściciele encyklopedii. Tam także dowiedzieć można się nieco więcej o postępach w przywracaniu dostępu do witryny.

Aktualizacja: Użytkownicy w Polsce znów mogą korzystać z Wikipedii, kryzys najprawdopodobniej został zażegnany.

Źródło: Twitter

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News