Awaria Wikipedii hakerzy
Autor AntyFAKE - 7 Wrzesień 2019

Awaria Wikipedii. Dlaczego nie działa znana encyklopedia internetowa?

Awaria Wikipedii zauważalna jest obecnie nie tylko w Polsce, ale także kilku innych państwach europejskich. Informatycy pracują nad jej przywróceniem, jednak nie wiadomo, ile jeszcze potrwa "naprawa" obecnego stanu rzeczy. Wiadomo już jednak, dlaczego doszło do tych ogromnych komplikacji,

Awaria Wikipedii zaskoczyła internautów w nocy z 6 na 7 września. To właśnie wówczas doszło do ataku hakerów, który do chwili obecnej uniemożliwia części użytkowników sieci skorzystanie z najbardziej znanej e-encyklopedii. Przedstawiciele Wikipedii po raz pierwszy skomentowali trudną sytuację ok. godziny 3:00 czasu polskiego. W krótkim poście na Twitterze napisano wówczas:

"Wikipedia doświadcza sporadycznych przestojów w wyniku złośliwego ataku (hakerskiego - przyp. red.). Nadal pracujemy nad przywróceniem dostępu."

Huragan Dorian przetoczył się przez Bahamy. Sieć obiega wstrząsający, ale fałszywy filmHuragan Dorian przetoczył się przez Bahamy. Sieć obiega wstrząsający, ale fałszywy filmCzytaj dalej

Awaria Wikipedii: co do niej doprowadziło?

Początkowo problemy z Wikipedią rzeczywiście nie były ciągłe i występowały głównie w Stanach Zjednoczonych oraz niektórych krajach Europy. Obecnie z encyklopedii nie mogą nadal korzystać mieszkańcy Polski, Wielkiej Brytanii, Włoch, Francji oraz Niemiec. Nie wiadomo, ile jeszcze potrwa naprawa.

Przeprowadzony na Wikipedię atak był atakiem DDoS. Na czym polegał? Do serwera trafiła gigantyczna liczba zapytań, z którą ten nie mógł sobie poradzić, co przy okazji zablokowało także wyszukiwania internautów. Użytkownicy mają obecnie nadzieję, że eksperci szybko poradzą sobie z przeciążeniem, o czym poczytać można przy użyciu tagu #Wikipediadown na Twitterze, którego po raz pierwszy użyli właściciele encyklopedii. Tam także dowiedzieć można się nieco więcej o postępach w przywracaniu dostępu do witryny.

Aktualizacja: Użytkownicy w Polsce znów mogą korzystać z Wikipedii, kryzys najprawdopodobniej został zażegnany.

Źródło: Twitter

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo