Beata Mazurek o Szwecji
Autor Michalina Kobla - 9 Sierpnia 2019

Mazurek o Szwedach uciekających do Polski przed imigrantami. Szwedzki minister zarzucił jej kłamstwo

Beata Mazurek naraziła się szwedzkim władzom swoim emocjonalnym wpisem na Twitterze, w którym opisała rzekome ucieczki obywateli tego kraju do Polski z powodu zagrożenia ze strony imigrantów. Do jej słów odniósł się więc tamtejszy minister sprawiedliwości. Jak stwierdził, przedstawione przez europosłankę dane nie mają nic wspólnego z prawdą.

Beata Mazurek pracuje obecnie jako deputowana w Parlamencie Europejskim, przez co jej wypowiedzi śledzone są nie tylko przez polskie, ale także zagraniczne media nie tylko z krajów członkowskich UE. Działaczka w ostatnim czasie zasłynęła swym emocjonalnym wpisem na Twitterze, w którym udostępniła artykuł wPolityce pod tytułem "Szwedzi chcą azylu w Polsce: >Trudno żyć w miastach, w których nie można bezpiecznie wyjść z domu po zmroku<". Tekst medium został przez nią opatrzony podpisem:

"Zamachy, wzrost przestępczości, gwałty, strach i strefy szariatu. Takie są konsekwencje multikulturalizmu i otwartych drzwi dla imigrantów. Szwedzi uciekają ze swojego kraju, aby w Polsce znaleźć spokój i normalność. A jeszcze nie tak dawno PO chciała ich przyjąć każdą ilość - zgroza"

Beata Mazurek doczekała się odpowiedzi szwedzkiego ministra

To, jakie przekłamania znalazły się w samym artykule, opiszemy pod koniec tekstu. Najpierw skupmy się jednak na dość niespodziewanej odpowiedzi, która dotarła do Beaty Mazurek ze Szwecji. Jak donosi portal aftonbladet.se, minister sprawiedliwości Morgan Johansson zareagował na słowa polskiej europosłanki w sposób szybki i bardzo stanowczy. Polityk powiedział:

"To są dane z sufitu. Kierunek migracyjny idzie w odwrotną stronę. Do Szwecji w latach 2017-18 wyemigrowało ponad 8 tys. Polaków. To ponad trzy razy więcej niż całkowita liczba Szwedów, którzy mieszkają w Polsce."

Nieoficjalnie: Witek zastąpi Kuchcińskiego. Polityków łączy jedno - drogie podróże na koszt podatnikaNieoficjalnie: Witek zastąpi Kuchcińskiego. Polityków łączy jedno - drogie podróże na koszt podatnikaCzytaj dalej

Co zaskakujące, Johansson skomentował także udział Polaków w życiu przestępczym na terenie Szwecji (tamtejsze służby nie publikują danych w tej kwestii, więc trudno jest zweryfikować zaprezentowane statystyki):

"Rzeczywiście, mamy problem z gangami złodziei z zagranicy, także tych z Polski. Gangi te są odpowiedzialne za prawie połowę włamań w Szwecji oraz 90 proc. wszystkich kradzieży samochodów, silników do łodzi oraz maszyn rolniczych. Jeśli szanowna pani poseł może coś w tej kwestii zrobić, byłbym wdzięczny."

Przekłamania prawicowego medium

Przejdźmy do analizy artykułu wPolityce, który udostępniła Mazurek. W samym tytule zawarto już przekłamanie, gdyż azyl, a w Polsce status uchodźcy, nie jest tym samym, co zalegalizowany status pobytu. Zrównywanie azylantów oraz imigrantów jest naprawdę szkodliwą pomyłką, o której pisaliśmy już tutaj. W artykule czytamy:

"Według danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w Polsce zarejestrowało swój pobyt już 2,5 tys. obywateli Szwecji. Co roku przybywa ich kilkaset. Coraz więcej Szwedów uważa Polskę za kraj bezpieczny i przyjazny, tu szukają swojego miejsca na świecie. O Szwedach, którzy ubiegają się o azyl w Polsce - pisze Nasz Dziennik."

Jak za to wynika z danych Urzędu ds. Cudzoziemców, w Polsce nie ma obecnie ani jednego szwedzkiego azylanta. W naszym kraju mieszka rzeczywiście nieco ponad 2,5 tys. Szwedów, jednak żaden z nich nie jest objęty specjalną prawną ochroną. W tekście wPolityce czytamy także:

"Jak informuje „Nasz Dziennik” szacuje się, że w blisko 80 miastach istnieją dzielnice praktycznie opanowane przez islamistów, gdzie obowiązuje szariat, a szwedzkie władze nie mają nic do powiedzenia. Największa to Rinkeby w Sztokholmie. Nie pokazuje się tam policja, nie wjeżdża karetka, panuje chaos."

Co na to szwedzkie służby? W ich raportach nie ma mowy o prawdziwości tego rodzaju doniesień. TVN24, powołując się na aftonbladet.se, informuje też, że 72% osób, które ze Szwecji wyemigrowało do Polski, urodziło się właśnie w naszym kraju.

Jak ma się sytuacja Polaków w tej kwestii? Ze statystyk szwedzkich urzędów wynika, że do kraju wyemigrowało z Polski w 2018 roku 3817 osób. W zeszłym roku wniosek o azyl w Szwecji złożyło także 4 naszych rodaków.

Beata Mazurek otrzymała odpowiedź szwedzkiego ministra

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News