Urząd pracy
Autor Piotr Burakowski - 4 Sierpnia 2020

Młodzi ucierpieli na pandemii. Wysoka skala bezrobocia

Aż co trzeci nowy bezrobotny to osoba do 30. roku życia – podaje “Rzeczpospolita”. Dziennik przybliża, że w pandemicznym kryzysie młodzi są zwalniani, bo zazwyczaj pracują na umowie cywilnoprawnej, a obecnie będzie im trudniej znaleźć nowe zatrudnienie.

Drugi kwartał 2020 roku zaowocował powiększeniem się grona bezrobotnych w wieku do 30 lat o 40 tys. osób, czyli o jedną trzecią całego wzrostu w Polsce – wynika z analizy "Rzeczpospolitej" opartej na danych GUS.

Niekorzystna umowa

Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zwraca uwagę w rozmowie z dziennikiem, że taka jest specyfika każdego kryzysu, a tego w szczególności.

– W pierwszej kolejności ofiarą padają ludzie młodzi, bo nie mają tzw. zabezpieczenia umownego. Często pracują na podstawie umów cywilnoprawnych, np. zlecenia czy o dzieło, albo na czas określony. Pracodawcom łatwiej wypowiedzieć taką umowę albo jej po prostu nie przedłużyć – zwraca uwagę ekspert.

“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”“Polska strategia walki z koronawirusem zbliża się do szwedzkiej”Czytaj dalej

Najbardziej dotknięte branże

Pamiętajmy, że na skutek pandemii bardzo mocno ucierpiała branża gastronomiczna, hotelarska czy eventowa, w których zatrudniane są przede wszystkim osoby młode.

Monika Fedorczuk, ekspert Konfederacji Lewiatan, wskazuje z kolei, że w drugiej połowie roku na rynku pracy może być zdecydowanie gorzej niż w pierwszej. Specjalistka zwraca uwagę, że wiele branż wciąż jeszcze nie doszła do siebie, a niewiele wskazuje, aby zmieniło się to jesienią.

Ekspert Konfederacji Lewiatan wymienia m.in. motoryzację, transport w zakresie turystyki zagranicznej czy sektor turystyczno-eventowy, gdzie spodziewane są duże redukcje zatrudnienia.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Jaka stacja była najbardziej obiektywna w czasie kampanii? Polacy zdecydowali
  2. Sąd Najwyższy: wybory prezydenckie ważne. Prawnik komentuje

Przypomnijmy, że Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informowało, że szacowana stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 6,1 proc. i w porównaniu do maja br. wzrosła o 0,1 pkt proc.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Foto: Cezary Pecold / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News