Co psuje wzrok
Autor Michalina Kobla - 14 Czerwca 2019

W sieci krąży wiele nieprawdziwych informacji na temat tego, co psuje wzrok. Obalamy największe mity

Co psuje wzrok? W publicznym dyskursie mówi się o naprawdę wielu czynnikach, mających negatywnie wpływać na jakość naszego widzenia. Warto w tym kontekście obalić największe mity, które od dłuższego czasu krążą po sieci i wprowadzają w błąd licznych internautów.

Pogarszanie się wzroku dla wielu osób stanowi źródło prawdziwych zmartwień, które z wiekiem niestety jedynie się pogłębiają. Szukając szybkiej pomocy nie u specjalisty, a na różnego rodzaju stronach oraz forach internetowych, łatwo jest jednak natrafić na mylące informacje w tej kwestii. W tekście postaramy się więc rozprawić z największymi mitami na temat czynników, które negatywnie wpływają na jakość naszego widzenia.

Co bardziej psuje wzrok - komputer czy telefon?

Odpowiedź na to pytanie okazuje się dużo trudniejsza, niż mogłoby się wydawać. Wielu lekarzy oraz naukowców jest bowiem podzielonych w omawianej kwestii. Na początek zaznaczyć należy przede wszystkim, że częste wpatrywanie się w ekrany rzeczywiście ma negatywny wpływ na nasze widzenie. W przypadku komputerów główny problem stanowi męczenie się oczu. Warto więc pamiętać o krótkich przerwach, jeśli przed ekranem spędzamy naprawdę długi czas. Pomóc mogą także niewielkie ćwiczenia, chociażby skupianie wzroku na obiektach będących to dalej, to bliżej od naszego miejsca pracy. Jednocześnie zauważyć należy, że wpatrywanie się w ekran komputera ma wyjątkowo negatywny wpływ na oczy najmłodszych oraz może doprowadzić do tzw. krótkowzroczności szkolnej. Problem stanowi też rzadkie mruganie w czasie wpatrywania się w ekran oraz wystawienie na oddziaływanie dużej dawki niebieskiego światła. Z nią poradzić można sobie częściowo chociażby dzięki stosowaniu specjalnych filtrów w noszonych na co dzień szkłach okularów lub używaniu specjalnych okularów do komputera.

Korzystanie ze smartfonów jest o tyle bardziej szkodliwe, że zazwyczaj znajdują się one dużo bliżej twarzy niż ekran komputera. Poza tym sam obraz jest niewielki, przez co znacznie bardziej wytężamy wzrok, szczególnie jeśli borykamy się już z jakąś wadą. Długie korzystanie z telefonów może więc prowadzić do przemęczenia oczu, czy też wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Tutaj - podobnie jak w przypadku komputera - warto więc robić krótkie przerwy i wykonywać ćwiczenia. Pomogą także specjalne folie na smartfony, które nieco hamują styczność ze szkodliwym światłem. Poza tym w obu przypadkach należy, jeżeli to możliwe, jak najbardziej ograniczać czas przed ekranami.

Czy wzrok psuje się od komputera?

Jak wyżej opisano, komputer może mieć duży wpływ na jakość widzenia. Jak twierdzą lekarze, z czasem czujemy, że widzimy w coraz gorszy sposób, gdyż na nasze oczy oddziałuje także sam proces starzenia. Poza tym należy pamiętać, iż różnego rodzaju ekrany nie są jedynymi czynnikami, które mogą sprawiać nam dyskomfort. Negatywnie na oczy oddziałują bowiem też między innymi rezygnowanie z noszenia okularów przeciwsłonecznych, źle dobrane soczewki, unikanie wizyt u specjalisty, gdy czujemy, że z naszym wzrokiem dzieje się coś niedobrego oraz palenie papierosów, o czym informują zresztą napisy na niektórych paczkach.

Czy czytanie po ciemku psuje wzrok?

Samo w sobie czytanie po ciemku nie psuje naszego wzroku w sposób trwały. Nawet jeśli odczuwamy dyskomfort, pieczenie, bóle głowy, czy zauważamy łzawienie, są to jedynie objawy chwilowe, które z czasem mijają. Jeżeli mówimy o realnym negatywnym wpływie czytania na jakość widzenia, to sprawę pogarsza jedynie fakt, iż przez dłuższy czas skupiamy i wytężamy wzrok na jednym punkcie, co może wzmagać się właśnie w słabym oświetleniu. Nie oznacza to oczywiście, że powinniśmy całkowicie zrezygnować z czytania. Należy po prostu robić to ze stosownym umiarem, aby zbyt często nie doprowadzać naszego wzroku do przemęczenia. Jak w poprzednich przypadkach, możemy zwiększyć u siebie ryzyko wystąpienia krótkowzroczności, na które i tak jesteśmy narażeni chociażby ze względów genetycznych. Jeżeli jednak będziemy w czasie czytania robili krótkie przerwy, aby oczy mogły odpocząć i nie skupiać się jedynie na niewielkim, położonym w niewielkiej odległości punkcie, nie musimy zbytnio się martwić.

Jak dbać o wzrok?

Podsumowując, warto po raz kolejny przypomnieć najlepsze, ale i najłatwiejsze sposoby na dbanie o wzrok. Wśród nich wyliczyć można między innymi wybieranie okularów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem, pamiętanie o przerwach w czasie pracy przed komputerem lub telefonem komórkowym oraz zapewnieniu sobie właściwych soczewek, które - jeśli zostaną wybrane w sposób błędny - będą jedynie dużo bardziej męczyć nasze oczy. Warto także pamiętać o dobrym oświetleniu oraz regularnych wizytach u specjalisty. To właśnie okulista udzieli nam bowiem dopasowanych właśnie do nas porad oraz pomoże wybrać najbardziej skuteczny sposób ochrony wzroku przed wystąpieniem wad.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News