Autor Redakcja - 1 Kwietnia 2022

Co warto wiedzieć, zanim zechcemy sprzedać udziały w mieszkaniu?

Zanim zdecydujemy się na sprzedaż całego domu lub też udziałów w lokalu mieszkalnym, musimy oczywiście zorientować się w naszych prawach. Czasami bowiem kłopotliwa może być sytuacja, gdy występuje współwłasność. Mogła ona nastąpić z uwagi na różne okoliczności. Może akurat otrzymaliśmy spadek i wówczas duża posiadłość albo nawet mała kawalerka będą należeć na przykład do kilku osób. Czy wtedy każdy ma prawo sprzedać całą nieruchomość albo tylko swoją część? Czy wtedy bezproblemowo będzie wyglądać skup nieruchomości? Zawsze te kwestie należy rozpatrywać indywidualnie i dokładnie sprawdzić przepisy.

Zobacz więcej na https://bnonline.pl/

Jakie rodzaje współwłasności wyróżniamy?

Aby się pozbyć naszej części nieruchomości oczywiście, musimy wiedzieć w ogóle, w zakresie jakich przepisów się poruszamy. Warto więc się zorientować, czym w ogóle jest współwłasność. Jeżeli chodzi o przepisy obowiązujące w Polsce, to chodzi tutaj o własność jakiejś rzeczy, która będzie przysługiwać kilku właścicielom. Konkretnie więc mamy do czynienia ze współwłasnością łączną i ułamkową. W przypadku pierwszej formy występuje tu bezudziałowy charakter. Innymi słowy, udziały nie są procentowo określone. W takich okolicznościach współwłaściciel niestety nie może sam rozporządzać swoim prawem do konkretnej własności. Wtedy też oczywiście szybka sprzedaż mieszkania niekoniecznie będzie możliwa szczególnie jeżeli występują konflikty pomiędzy współwłaścicielami. Drugi wariant to z kolei dosyć precyzyjne określenie, ile wynosi wysokość udziału we wspólnym mieszkaniu lub domu. Jeżeli występuje taka sytuacja, to współwłaściciel musi partycypować w kosztach na przykład remontów, ale także będzie czerpać zyski np. z wynajmu.

Czy rzeczywiście nie musimy pytać o zgodę współwłaścicieli?

Warto zauważyć, że przecież różne występują sytuacje w naszym życiu i możemy mieć akurat potrzebę zbycia całej nieruchomości lub właśnie naszych udziałów. Powodem może być konieczność przeprowadzki albo potrzeba szybkiego dostępu do gotówki. Jeżeli więc występuje współwłasność ułamkowa i lokal jest dokładnie podzielony, to wtedy każdy ma odrębną swoją własną część nieruchomości. W takiej sytuacji można zrealizować np. skup zadłużonych mieszkań bez zgody współwłaścicieli. Z punktu widzenia prawnego taka sytuacja jest więc jak najbardziej możliwa. Okazuje się też, że osoba zainteresowana sprzedażą swojej części nie musi nawet informować pozostałych współwłaścicieli o swojej woli.

Czy warto sprzedać swój udział w nieruchomości?

Oczywiście, jeżeli zainteresuje nas pozbycie się własnych udziałów, to będziemy bardzo dokładnie zastanawiać się nad taką transakcją. Na pewno jest to jedno z lepszych rozwiązań, jeżeli chcemy mieć szybki dostęp do pieniędzy. Wtedy może pomóc nasze biuro nieruchomości, które oferuje skup mieszkań do remontu lub zadłużonych za gotówkę. Poza tym nasze usługi wykonujemy bez prowizji i na terenie całej Polski. Oczywiście naszym klientom oferujemy kompleksową obsługę, czyli analizujemy dokumentację, uzupełniamy ją i zapewniamy najlepszych prawników.

Materiał zewnętrzny

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News