SZCZEPIONKA
Autor Jan Kietliński - 7 Września 2021

Ten fanpage znany jest z fake newsów. Tym razem poruszyli kwestię przepustek sanitarnych

W czasach pandemii świat przekonał się, że fake news jest w stanie zawładnąć światem. Niestety, wiele osób wierzy plotkom i nie sprawdza ich u wiarygodnych źródeł, co może być tragiczne w skutkach. Jedno z warszawskich kont, które skupia w okół siebie rosyjskojęzyczną społeczność stolicy, co jakiś czas publikuje niesprawdzone informacje. O co chodzi tym razem?

Warsaw Here to znane konto na instagramie. Z jego informacji korzystają głównie rosyjskojęzyczni mieszkańcy Warszawy, ponieważ administratorzy wprost do tej grupy kierują swój przekaz.

Celem portalu było dotarcie do rosyjskojęzycznej społeczności i zapewnianie informacji na temat życia w stolicy. Niestety, Warsaw Here notorycznie publikuje niesprawdzone informacje, które mogą siać zamęt.

Przepustki sanitarne od jesieni

W jednym z niedawnych postów, Warsaw Here poinformowało swoich obserwujących o rzekomych zmianach restrykcji sanitarnych. Informacja brzmiała poważnie i mogła wzbudzić negatywne reakcje.

skrin

W poście możemy przeczytać, że Ministerstwo Zdrowia ujawniło, że jesienią do restauracji, barów, kin i galerii handlowych itp, wejdą tylko i wyłącznie zaszczepione osoby. Jest to szczególnie ryzykowne, ponieważ dyskusja na temat przepustek sanitarnych trwa już od pewnego czasu.

Reakcja obserwujących była natychmiastowa. Ludzie domagali się pokazania źródeł i dowodów. Administratorzy odsyłali zainteresowanych na stronę Ministerstwa Zdrowia.

MZ dementuje informacje. Co dalej z przepustkami?

Już po szybkiej weryfikacji okazało się, że na stronie Ministerstwa Zdrowia nie widnieją żadne informacje na temat rzekomych zmian w restrykcjach. Aktualności obejmowały głównie informacje na temat szczepień. Informacja telefoniczna również zaprzeczyła takowym pogłoskom.

Przepustki sanitarne jednak nie są nowym pomysłem. Rząd bowiem prowadzi poważne dyskusje na ich temat, aczkolwiek przyszłość przepustek jest na razie nieznana. Politycy zaznaczają, że to rozwój pandemii i stopień wyszczepienia będą miały kluczowy wpływ na tego typu rozwiązania.

Pojawiają się jednak głosy, które zarzucają rządowi lęk przed utratą poparcia. W Europie są już bowiem kraje, które wprowadziły przepustki sanitarne. Wśród nich są turystyczne destynacje, jak Hiszpania, Grecja, czy Francja.

Decyzja o wprowadzeniu przepustek sanitarnych w tych krajach zmobilizowała społeczeństwa do szczepień. Nawet bez przepustek, poziom wyszczepienia był tam już dość wysoki, natomiast w przypadku Francji, ludzie tłumnie ruszyli do punktów i w lipcu przeprowadzano tam nawet 20 tysięcy szczepień na minutę.

Oczywiście nie wszyscy zgodzili się z decyzją rządu. W całej Francji odbyły się protesty przeciwko przepustce sanitarnej. W sierpniu Le Parisien przedstawił, że francuskie restauracje i kawiarnie odnotowały znaczny spadek obrotów od czasu jej wprowadzenia. Wielu zaszczepionych francuzów również nie zgadzało się na wprowadzenie nowych przepustek. Popularne stały się filmiki, które przedstawiały ludzi zamawiających jedzenie w restauracjach, natomiast spożywających je na chodnikach obok.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News