Edyta Górniak Łukasz Szumowski
Autor Maria Wieczorek - 12 Maja 2020

Edyta Górniak straszyła szczepionkami. Odpowiedział jej minister Łukasz Szumowski

Edyta Górniak ujawniła niedawno swoje antyszczepionkowe poglądy. W rozmowie z prawicowym dziennikarzem piosenkarka podkreśliła, że gdy powstanie szczepionka na COVID-19, ona nie pozwoli jej sobie zaaplikować. Do tych słów odniósł się ostatecznie minister Łukasz Szumowski.

Chociaż mogłoby się wydawać, że w czasie światowej pandemii nastroje antyszczepionkowe stopniowo zanikną, niestety dzieje się całkowicie inaczej. Coraz częściej w mediach pojawiają się osoby, które promują całkowicie nienaukowe tezy, podpierając je zafałszowanymi najczęściej dowodami. Podobne wystąpienia stanowią szczególnie duży problem wtedy, gdy wygłaszają je osoby powszechnie znane i popularne.

Premier Morawiecki wydał komunikat ws. fake newsów o koronawirusie. Przypomniał rzetelne źródła informacjiPremier Morawiecki wydał komunikat ws. fake newsów o koronawirusie. Przypomniał rzetelne źródła informacjiCzytaj dalej

Niedawno głośno zrobiło się o wywiadzie, którego Edyta Górniak udzieliła Marcinowi Roli. Wokalistka zapewniała w nim, że nie pozwoli się zaszczepić, nawet jeśli naukowcom uda się wypracować szczepionkę na COVID-19. Skąd ta decyzja? Górniak przekonywała, iż na co dzień stara się żyć w zgodzie z naturą i korzystać z medycyny zakrawającej o alternatywną, dlatego też nie zgodzi się na to, aby podać jej środek, którego składu nie będzie mogła w pełni sprawdzić.

Edyta Górniak o szczepionkach

Choć opinia wokalistki jest o tyle zrozumiała, że nikt nie chciałby dać się skrzywdzić niewłaściwym lekiem, to jednak należy pamiętać, jak długą drogę przechodzą szczepionki, nim zostaną wprowadzone na rynek. Podobne środki muszą być bezpieczne i zatwierdzone przez odpowiednie instytucje. Wybór jest więc prosty - albo ufa się znachorom oraz szczątkowej wiedzy, albo lekarzom oraz naukowcom, którzy od lat pracują w zawodzie i mają gigantyczne doświadczenie.

Ostatecznie na słowa Górniak odpowiedział nawet minister zdrowia Łukasz Szumowski. Został zapytany o sprawę w wywiadzie dla Radia ZET.

- Ja rozumiem, że pani Edyta sprawdza na przykład, z czego są zrobione pastylki, antybiotyk, jak łyka. Szczepionka to jedna z form leku. Tak samo, jak jako ludzie nie wiemy i nie jesteśmy w stanie sprawdzić pastylki, tak nie jesteśmy w stanie sprawdzić szczepionki. Po to jest Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, gdzie wszystkie badania są składane, sprawdzane jest, jak te leki były przygotowywane, jaki jest skład substancji, od tego są eksperci. Ja nie zastanawiam się, jak jest zbudowany silnik samolotu, jak do niego wsiadam - stwierdził Szumowski, podkreślając, iż wypowiedź Górniak była "co najmniej niefortunna".

Źródło: Radio ZET
Foto: Facebook / Radio ZET

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News