Facebook iPhone
Autor Maria Wieczorek - 12 Listopada 2019

Facebook podgląda nas przez aparat bez autoryzacji? W sieci pojawił się "dowód", sprawdzamy jak jest naprawdę

Facebook podgląda, co dzieje się przed tobą, gdy z niego korzystasz? Użytkownicy Twittera zwrócili uwagę na fakt, iż w niektórych smartfonach aparat w tle aplikacji jest otwarty, chociaż nie mamy o tym pojęcia. Sprawdziliśmy, czy dzieje się to bez autoryzacji, jak próbowano udowodnić.

Facebook jest w stanie "zobaczyć", co dzieje się za twoim smartfonem, chociaż nie otworzyłeś aparatu? Jeden z amerykańskich użytkowników Twittera udostępnił na platformie film, który udowadnia, że kiedy użytkownik konkretnego modelu telefonu przewija feed, tylna kamera jego urządzenia aktywnie pracuje. Problem występuje w aplikacji Facebooka na iOS 13.2.2, ale prawdopodobnie także przy innych systemach.

Klienci popularnego w Polsce banku zagrożeni. Klienci popularnego w Polsce banku zagrożeni. "Przestępcy wykorzystują kilka scenariuszy ataku"Czytaj dalej

Facebook podgląda przez aparat twoje otoczenie?

Jak donoszą internauci, w niektórych iPhone'ach aparat działa w tle przy przeglądaniu zdjęć oraz tablicy, czyli wtedy, kiedy to dziać się teoretycznie nie powinno. Błąd zauważyć można na przykład przy otwarciu swego zdjęcia profilowego i przeciąganiu go w dół. Z boku, obok fotografii pojawia się pasek, na którym zobaczyć możemy to, co znajduje się tuż przed nami.

Warto jednak zaznaczyć, że dowodzenie, iż do podobnych zdarzeń dochodzi bez żadnej autoryzacji, nie jest zgodne z prawdą. Jeżeli nie włączymy uprawnień aplikacji do korzystania z aparatu, na specyficznym pasku z boku ekranu zobaczymy jedynie czarne tło. Wskazuje na to zarówno duża grupa internautów, jak i rezultat powtórzenia przez nas opisanego scenariusza na iPhone 8. Problem będzie więc występował jedynie na konkretnych modelach telefonów ze wskazanym systemem i jedynie wtedy, gdy wcześniej użytkownik urządzenia pozwolił Facebookowi na dostęp do kamery. Bez wątpienia należy jednak o nim pamiętać.

Źródła: Twitter, Tabletowo.pl
Foto: Lyncconf Games

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News