Fake newsy władza
Autor AntyFAKE - 10 Wrzesień 2019

Więcej fake newsów za PO-PSL, czy za PiS? Polacy ocenili rządzących

Fake newsy zdają się z roku na rok stawać coraz poważniejszym problemem nie tylko w krajowych mediach, ale także na scenie politycznej. Na zlecenie portalu Ciekaweliczby.pl przeprowadzono sondaż, w którym wyborcy określili, za czasów którego rządu władze posługiwały się większą ilością kłamstw, pomówień i fake newsów. Wyniki okazują się naprawdę interesujące.

Fake newsy oraz postępująca dezinformacja mogą wpływać nie tylko na nasz prywatny komfort korzystania z internetu, ale także na kondycję demokracji oraz przejrzystość życia publicznego. Jako że obecnie fałszywe wiadomości przekazywane są przez niektóre media oraz część polityków, weryfikacja ich materiałów, słów oraz czynów jest kwestią niezwykle istotną. Jak jednak Polacy zapatrują się na kwestię częstotliwości udostępniania fake newsów za kadencji koalicji PO-PSL, a później za czasów PiS?

Fake newsy. Które polskiej władze najczęściej się nimi posługiwały?

Na panelu Ariadna przeprowadzono dla portalu Ciekaweliczby.pl sondaż, w którym udział wzięły 1043 osoby w wieku od 18 lat wzwyż. Badanie realizowano od 30 sierpnia do 2 września 2019 roku. Ankietowani zostali zapytani między innymi o to, z którym z trzech poniższych twierdzeń zgadzają się najbardziej. Tuż obok nich umieścimy wynik:

"Władza w Polsce posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami w takim samym stopniu obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL" - 40%

"Władza w Polsce bardziej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL" - 36%

"Władza w Polsce mniej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL" - 24%

Afera Piebiaka powraca. Sędzia Cichocki leżał na nieistniejącym OIOM-ieAfera Piebiaka powraca. Sędzia Cichocki leżał na nieistniejącym OIOM-ieCzytaj dalej

Poza tym zbadano odpowiedzi na powyższe pytanie, dzieląc respondentów według tego, jaką siłę polityczną popierają. Wyniki okazały się następujące:

"Władza w Polsce posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami w takim samym stopniu obecnie za rządów PiS, jak i w przeszłości za rządów PO-PSL"

 • Wyborcy PiS - 31%
 • Wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 32%
 • Wyborcy Lewicy - 30%

"Władza w Polsce bardziej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL"

 • Wyborcy PiS - 12%
 • Wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 65%
 • Wyborcy Lewicy - 63%

"Władza w Polsce mniej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL"

 • Wyborcy PiS - 57%
 • Wyborcy Koalicji Obywatelskiej - 3%
 • Wyborcy Lewicy - 7%

Źródło: Ciekaweliczby.pl

Zobacz także

 1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
 2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
 3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
 4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
 5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
 6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo