Federa prześwietla programy wyborcze
Autor Michalina Kobla - 27 Września 2019

Federa przeanalizowała programy wyborcze partii. Ile lewicy w opozycji?

Federa, czyli Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, przeprowadziła szczegółową analizę programów poszczególnych partii, startujących w zbliżających się wyborach parlamentarnych. Na świecznik wzięte zostały takie aspekty, jak przeciwdziałanie przemocy, polityka prokreacyjna, ale i stosunek do świeckiego państwa. Dla osób wierzących w pewną spójność “światopoglądową” opozycji, wyniki mogą okazać się zaskoczeniem.

Federa w swoim “Monitoringu programów wyborczych pod kątem zdrowia i praw reprodukcyjnych oraz zwalczania przemocy ze względu na płeć” prześwietliła programy Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy oraz PSL. Analiza może okazać się przydatna i zaskakująca dla wahających się wyborców. Szczególnie tych, którym na sercu leży sytuacja kobiet w Polsce, ale nie tylko. Praca pokazuje również stosunek poszczególnych ugrupowań do idei świeckiego państwa.


Federa prześwietla programy polityczne


W przygotowanej przez Federację infografice wyodrębnione zostały poszczególne aspekty związane z przeciwdziałaniem przemocy i zwiększaniem szans społecznych. To: dostęp do aborcji, refundacja antykoncepcji, opieka okołoporodowa, edukacja seksualna, dostęp do badań prenatalnych, zniesienie klauzuli sumienia, działania antyprzemocowe, działania na rzecz świeckiego państwa oraz wsparcie dla rodzin.


Przed poznaniem treści analizy, można by zakładać, że ewidentnym liderem zestawienia będzie Lewica. Rzeczywiście, lewicowa koalicja zdobywa najwięcej “plusów” na infografice, jednak nie wszystkie. W jej programie zabrakło pełnego dostępu do badań prenatalnych. Jak zauważa jednak Federa, autorki tzw. “Paktu dla Kobiet”, proponowanego przez lewicę, same nazywają go wymaganym “minimum”.


Jedynym komitetem wyborczym, którego reprezentanci opowiedzieli się za pełnym dostępem do badań prenatalnych, jest Koalicja Obywatelska. Ugrupowanie ma w swoim programie kilka istotnych założeń, związanych ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz wyrównywaniem szans (np. alimenty ściągane jak podatki). Jednocześnie KO nie opowiada się za liberalizacją prawa aborcyjnego, likwidacją klauzuli sumienia, ani nie podejmuje stanowczych działań na rzecz świeckiego państwa.


Dwa pozostałe, analizowane komitety - Prawo i Sprawiedliwość (Zjednoczona Prawica) oraz PSL (Koalicja Polska), nie mają w zestawieniu zbyt wiele do zaoferowania. Ich programy przewidują wyłącznie wsparcie rodzin w wychowywaniu dzieci. Jakkolwiek, przykładowo, w przypadku Prawa i Sprawiedliwości, nie są to wyjątkowo hojne obietnice (Rodzina 500 plus), to nadal oba komitety zyskują wyłącznie po jednym “punkcie”.

Federa przeanalizowała programy wyborcze partii. Ile lewicy w opozycji?

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News