Polska flaga
Autor Michalina Kobla - 2 Maja 2019

Polska flaga zmieni barwy? Nieporozumienia wokół prac Ministerstwa Kultury nad ustawą o symbolach państwowych

Od kilku miesięcy największe media w kraju obiegają informacje dotyczące planowanych rzekomo zmian barw narodowych, stanowiących składniki flagi państwowej. Wszystko przez trwające w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego prace nad ustawą o symbolach państwowych. Jaka jest prawda w tej kwestii? Odpowiadamy na to nurtujące wielu obywateli pytanie z okazji przypadającego na 2 maja Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy barwy na polskiej fladze rzeczywiście wkrótce zostaną zmienione? Media w ostatnim czasie coraz częściej podejmują ten temat, gdyż stosowny resort rozpoczął prace nad ustawą o symbolach państwowych, mającą w przyszłości zastąpić ustawę o godle, barwach i hymnie z 31 stycznia 1980 r. Kontrowersje wzbudza fakt, iż we wspomnianym akcie normatywnym znaleźć można przepis, według którego "barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego" (art. 4). Konstytucja RP głosi za to, że "barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony" (art. 28).

Jak w tym kontekście stwierdził w rozmowie z TOK FM projektant reprezentujący Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej Andrzej Budek, krajowa flaga nie jest wcale obecnie biało-czerwona, a "w opisie ta barwa, która obowiązuje, to jest cynober, czyli nie czerwony i ta biel też nie jest do końca czystą bielą". Ostatecznie pojawił się jednak pomysł, aby oficjalną barwą stał się karmazynowy. Nie wiadomo, dlaczego resort zastanawia się nad takim właśnie wyborem, jednak prawdopodobnie jest to nawiązanie do faktu, iż w przeszłości to właśnie karmazynowy był oficjalnym kolorem na fladze. Na cynober zmieniono go w 1927 roku.

- Czerwony w mowie potocznej wszyscy określają jaką kolor między pomarańczowym a fioletowym i spektrum tej barwy jest dość duże. (...) Ten karmazyn to jest taka głęboka czerwień, z dodatkiem ciemnego niebieskiego. Jest głębszy, bardziej krwisty, daleki od pomarańczy - powiedział Andrzej Budek dla TOK FM.

Medialne zawirowania wokół zmian planowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Warto jednak zaznaczyć, iż w kontekście prac ministerstwa w niektórych mediach ukazały się teksty, które mogły sugerować, iż wkrótce polska flaga będzie wyglądała całkowicie inaczej niż do tej pory, a jej barwy nie będą przypominała tych, które obecnie znamy. Przykładem na tego typu działania może być nagłówek artykułu opublikowanego przez Najwyższy czas! - "Uwaga! Nasza flaga nie będzie już biało-czerwona! Ministerstwo chce zmienić kolorystykę". W rzeczywistości barwą narodową wciąż będzie barwa z grupy czerwieni (nie sam czerwony jako kolor). Gdyby tak się nie stało, ustawa byłaby sprzeczna z konstytucją, w której - jak wyżej wspomniano - określa się jako barwy narodowe "kolory biały i czerwony".

Polska flaga zmieni barwy? Nieporozumienia wokół prac Ministerstwa Kultury nad ustawą o symbolach państwowych

Polska flaga zmieni barwy? Nieporozumienia wokół prac Ministerstwa Kultury nad ustawą o symbolach państwowych

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News