Greta Thunberg Człowiek Roku
Autor Maria Wieczorek - 11 Grudnia 2019

Greta Thunberg Człowiekiem Roku 2019 tygodnika 'Time'. Kto jeszcze zdobywał tytuł? W tym gronie znaleźli się też Polacy

Greta Thunberg została oficjalnie ogłoszona Człowiekiem Roku 2019 magazynu "Time". Tytuł ten nadawany jest od 92 lat, a sama lista laureatów może poważnie zaskakiwać. Sprawdziliśmy więc, kto się na niej znalazł oraz czy do rzeczonego grona należą także Polacy.

Greta Thunberg ma jedynie 16 lat, jednak zdążyła już zostać wybrana na Człowieka Roku 2019 magazynu "Time". Szwedzka aktywistka na rzecz ochrony klimatu jest najmłodszą w historii wyróżnioną tym tytułem osobą. Wybór Thunberg wytłumaczył redaktor naczelny tygodnika Edward Felsenthal, który opisał nastoletnią działaczkę w następujący sposób:

"Stała się najważniejszym głosem w najważniejszej sprawie naszej planety w tym roku, pojawiając się praktycznie znikąd, by stanąć na czele ogólnoświatowego ruchu."

W poświęconym Grecie Thunberg artykule "Time" doceniono jej poświęcenie, zaangażowanie, oddanie sprawie oraz stanowczy ton, którym protestowała i wzywała do protestu innych młodych ludzi, a także najbardziej wpływowych polityków oraz biznesmenów współczesnego świata. Warto zaznaczyć, że młoda aktywistka jest pierwszą Szwedką w gronie wyróżnionych przez magazyn.

Sprawdziliśmy aktywność posłów podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. We wszystkich głosowaniach wzięła udział nieco ponad połowaSprawdziliśmy aktywność posłów podczas pierwszego posiedzenia Sejmu. We wszystkich głosowaniach wzięła udział nieco ponad połowaCzytaj dalej

Człowiek Roku "Time" - laureaci

Człowiek Roku "Time" wybierany jest od 1927 roku, kiedy to został nim amerykański pionier lotnictwa Charles Lindbergh, któremu udało się bez międzylądowań samotnie przelecieć samolotem z Ameryki Północnej do Europy. Do czasu przyznania Thunberg nagrody to właśnie on był najmłodszym wyróżnionym. W tym gronie znaleźli się także między innymi Mahatma Gandhi (1930), Franklin D. Roosevelt (1932, 1934, 1941), czy Czang Kaj-szek wraz z żoną Song Meiling (1937). Jednym z najbardziej kontrowersyjnych wyróżnionych jest bez wątpienia Adolf Hitler, wybrany na człowieka roku 1938. Podobne wskazanie laureata może oczywiście dziwić, jednak twórcy nagrody przyznają ją nie za pozytywne osiągnięcia, a największy wpływ na wydarzenia na świecie w danym roku. Ten może być za to zdecydowanie dobry lub bardzo zły.

"Time" człowiekiem roku ogłaszał w przeszłości także równie kontrowersyjnego Józefa Stalina (1939, 1942), Winstona Churchilla (1940, 1949), królową Elżbietę II (1952), czy uważanego za jednego z ojców jednoczącej się po wojnie Europy Konrada Adenauera (1953). Wśród wyróżnionych nie zabrakło też Nikity Chruszczowa (1957), Charlesa de Gaulle'a (1958), Martina Luther Kinga (1963), Astronautów Apollo 8 (1968), Ajatollaha Chomeiniego (1979), Ronalda Reagana (1980, 1983 wraz z Jurijem Andropowem), Michaiła Gorbaczowa (1987, 1989), Nelsona Mandeli (1993 wraz z F.W. de Klerkiem, Jasirem Arafatem i Icchakiem Rabinem jako Niosący Pokój) oraz Alberta Einsteina (2001 - równocześnie ogłoszony Człowiekiem Stulecia). W gronie wybranych przez "Time" znaleźli się także Władimir Putin (2007), Barack Obama (2008, 2012), Mark Zuckerberg (2010), Angela Merkel (2015) oraz Donald Trump (2016). Jest to oczywiście jedynie wybrana część nazwisk, które znalazły się na liście.

Największa grupa wyróżnionych pochodziła ze Stanów Zjednoczonych. Amerykanie wybierani byli bowiem aż 60 razy. Co ciekawe, na liście nie zabrakło także Polaków, którzy zdobywali tytuł dwukrotnie. Pierwszym z wybranych przez "Time" okazał się Lech Wałęsa, którego okrzyknięto człowiekiem roku 1981. Trzynaście lat później, w 1994 roku człowiekiem roku został za to Jan Paweł II - drugi Polak i drugi papież z tym tytułem. Od tamtej pory żaden inny Polak ani Polka nie zostali uhonorowani przyznawanym przez amerykański magazyn tytułem.

Lech Wałęsa Człowiek Roku

Jan Paweł II Człowiek Roku

Źródło: Time

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News