Henryk Kowalczyk
Autor Michalina Kobla - 29 Kwietnia 2019

Minister środowiska stwierdził w jednym z wywiadów, że larwa kornika przepoczwarza się w motyla

Henryk Kowalczyk od 9 stycznia 2018 roku sprawuje funkcję ministra środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego. Chociaż polityk powinien być oczywiście ekspertem w swej dziedzinie, w jednym z wywiadów popełnił duży błąd. Jak stwierdził, kornik może przepoczwarzyć się w motyla. Wypowiedź działacza w rozmowie z Antyfake.pl skomentował ekspert, doktor nauk rolniczych Piotr Adamiak.

Henryk Kowalczyk udzielił kolejnego wywiadu, w którym odpowiedział na pytania związane z wycinką Puszczy Białowieskiej. Minister środowiska nawiązał oczywiście do kwestii kornika drukarza i w ten właśnie sposób tłumaczył przymusowe jego zdaniem działania. W czasie rozmowy z dziennikarką polityk dokonał jednak zadziwiającego przekłamania.

- Nikt nie wynalazł innej metody na zwalczenie kornika drukarza jak tylko wycięcie zaatakowanych drzew i wywiezienie, zanim ten kornik zacznie fruwać, przepoczwarzy się z larwy na motyla - stwierdził Kowalczyk, zaskakując widzów swoją pomyłką.

Minister środowiska stwierdził, że kornik zmienia się z larwy w motyla, co nie jest prawdą

O to, czy kornik z larwy rzeczywiście może przepoczwarzyć się w motyla, zapytaliśmy nauczyciela biologii i doktora nauk rolniczych, Piotra Adamiaka. Ekspert zaprzeczył prawdziwości przekazanych przez ministra środowiska informacji, które zdążyły już obiec media społecznościowe.

- Jest to oczywiście nieprawda. Systematyka dzieli gatunki przede wszystkim, bo taką najprostszą jednostką systematyczną jest gatunek, na podstawie ich cech. Wyższym taksonem są rodziny, dalej są rzędy. Minister środowiska popełnił już błąd na poziomie takiego taksonu, jakim jest rząd, dlatego że jest rząd motyli, tak zwane łuskoskrzydłe, a korniki należą do rzędu chrząszczy. Chrząszcze charakteryzują się tym, że pierwszą parę skrzydeł mają sztywną, stanowiącą takie pokrywy. Dopiero tylna para skrzydeł służy im do lotu. Motyle i pierwszą, i drugą parę skrzydeł wykorzystują właśnie do lotu, czyli różnice są dosyć wyraźne pomiędzy chrząszczem i motylem - wyjaśnił dr Adamiak.

Słowa ministra Henryka Kowalczyka, dotyczące przepoczwarzania się kornika z larwy w motyla, są więc całkowicie nieprawdziwe. Polityk zaliczył niemałą wpadkę w dziedzinie, w której ze względu na pełnioną funkcję powinien być ekspertem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News