„III wojna światowa rozpocznie się w Orzyszu w Polsce”. Konserwatywne medium zapowiada konflikt zbrojny
Autor AntyFAKE - 8 Kwiecień 2019

„III wojna światowa rozpocznie się w Orzyszu w Polsce”. Konserwatywne medium zapowiada konflikt zbrojny

Popularne medium konserwatywno-liberalne w nierzetelny powołało się na artykuł, który został opublikowany w brytyjskim „The Sun”. Zarówno dziennikarzom z Wysp, jak i Mike'owi Pompeo, przypisano stwierdzenie, iż "III wojna światowa rozpocznie się w Polsce". Podobne słowa wcale jednak nie padły.

"HIT MIESIĄCA. „III wojna światowa rozpocznie się w Orzyszu w Polsce”. Sekretarz Stanu USA potwierdził te doniesienia" - to tytuł tekstu, który ukazał się w stosunkowo popularnym serwisie informacyjnym "Najwyższy Czas!". Powołano się w nim na artykuł z brytyjskich mediów, ostrzegający przed ewentualnymi działaniami wojsk rosyjskich, mogących w przyszłości nosić znamiona zbrojnej agresji.

- III wojna światowa może zacząć się w Orzyszu, tym małym polskim mieście, zwanym „słabym punktem Europy” - napisano w "The Sun".

"Najwyższy Czas!" straszy Polaków wybuchem III wojny światowej na terytorium kraju

Nie stwierdzono więc wcale, że wojna rzeczywiście rozpocznie się w Polsce. Tytuł zaproponowany przez "Najwyższy Czas!" próbował jednak sprawiać wrażenie, że jest to informacja oficjalna, dodatkowo uwiarygadniając ją postacią senatora Mike'a Pompeo. On także podzielił się z mediami jedynie własnymi przemyśleniami, a nie zapewnieniami umocowanymi faktami lub ustaleniami amerykańskich służb.

- To, co się dzieje na Ukrainie, otworzyło nam oczy na to, że Rosjanie mogą próbować otworzyć drugi front właśnie tutaj - powiedział jedynie Pompeo.

Ani sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych, ani brytyjscy dziennikarze nie stwierdzili więc, że III wojna światowa w ogóle się rozpocznie. I tym bardziej nie twierdzą, że na 100% stanie się to w polskim Orzyszu. Redaktor "Najwyższego Czasu!" dokonał więc w tytule przekłamania, które próbowano najpewniej złagodzić poprzez użycie cytatu. Sam cytat jest jednak nieprawdziwy. Manipulacja, zmieniająca formę przypuszczającą na twierdzącą, mogła więc wprowadzić w niemały błąd oraz wytworzyć atmosferę strachu wokół doniesień, które tak naprawdę nigdy nie zostały przekazane przez wspomnianych autorów cytatów.

Zobacz także

  1. NIK: Opieka paliatywna i hospicyjna w opłakanym stanie. Jak ten problem chcą rozwiązać politycy? [ANALIZA PROGRAMÓW]
  2. B. dziennikarka TVP Info wygrała z PiS przed sądem. Jej wizerunek wykorzystano bezprawnie w spocie wyborczym
  3. WŚwiecie24 opisało sukces w walce z rakiem szyjki macicy. Powielono kłamstwo o autyzmie przez szczepionki
  4. Fake ze znanym fotografem obiega Facebooka. Podpisano go jako funkcjonariusza SB skazanego za śmierć Popiełuszki
  5. Kaczyński na konwencji odniósł się do kwestii płci. Lekarka podważyła jego twierdzenia
  6. Wygrałeś darmowego smartfona w losowaniu Lidla? Nie daj się nabrać, to może być oszustwo