Mięso
Autor Michalina Kobla - 22 Maja 2019

W serwisie Publiszer ukazał się tekst o restauracji serwującej ludzkie mięso. To fake news, który obiegł także zagraniczne media

"Pierwsza na świecie restauracja z ludzkim mięsem" - to tytuł artykułu w serwisie Publiszer, który mógł wzbudzić niemałe emocje wśród czytelników. Chociaż na samym końcu tekstu zaznaczono, że obiegające zagraniczne media informacje o podobnym lokalu są nieprawdziwe, nagłówek oraz pierwsze akapity sugerowały coś całkowicie innego. Jako że podobne miejsce miało zostać otwarte w Japonii, do pogłosek odniósł się jakiś czas temu nawet przedstawiciel ambasady tego kraju w Waszyngtonie.

Na portalu Publiszer opublikowano artykuł pod niecodziennym tytułem - "Pierwsza na świecie restauracja z ludzkim mięsem". "O gustach kulinarnych z Dalekiego Wschodu zwykło się słyszeć różne rzeczy, jednak ta informacja dalece przekracza granice dobrego smaku…" - napisano w jego wstępie, aby po chwili przejść do informacji podanych rzekomo pierwotnie przez magazyn La Voz Popular.

Dotyczyły otwartej rzekomo w Japonii restauracji, która dzięki zmianie przepisów z 2014 roku miała serwować potrawy z ludzkiego mięsa, pozyskiwanego od ochotników. Chociaż sam tekst był utrzymany w delikatnie przypuszczającym stylu, dopiero na samym jego końcu poinformowano, że to tak naprawdę całkowity fake news. Całość opatrzono za to osobliwą fotografią, która sugerowała rzetelność zadziwiających doniesień w momencie klikania, aby otworzyć stronę. Jest ona oczywiście fotomontażem, stworzonym dla "żartu" (prawdopodobnie przez niemieckich internautów).

Zagraniczne media już w 2017 roku dementowały doniesienia na temat restauracji w Tokio, dlatego też nie wiadomo, z jakiego powodu Publiszer poruszył ten temat właśnie teraz. W samym tekście napisano także, iż "alarmujący dla Japończyków powinien być fakt, że w świetle ich dziwnych dla zachodniego świata nawyków żywieniowych i postaci pokroju Issei Sagawy (japoński kanibal), większość osób uwierzyła w to, że japońskie prawo naprawdę zezwala na istnienie restauracji, w której można zjeść człowieka". Warto zauważyć, że sprawa od początku wywoływała wśród światowej opinii publicznej bardzo duże wątpliwości i nie została wcale swobodnie przyjęta do wiadomości jako pewnik.

O tym, że wieść o serwującym ludzkie mięso lokalu jest nieprawdziwa, informował w przeszłości między innymi przedstawiciel ambasady Japonii w Stanach Zjednoczonych. Rzecznik placówki zapewnił, iż podobna restauracja nie istnieje i nigdy nie istniała, a krajowe prawo nie traktuje wcale aktów kanibalizmu jako legalnych. Pogłoski na ten temat mają krążyć po internecie od 2016 roku, kiedy zostały rzekomo opublikowane jako żart z okazji prima aprilis przez jedno z zachodnich mediów. Od początku są jednak stanowczo dementowane.

W serwisie Publiszer ukazał się tekst o restauracji serwującej ludzkie mięso. To fake news, który obiegł także zagraniczne media

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News