Jarosław Kaczyński
Autor Michalina Kobla - 17 Czerwca 2019

Były premier oskarżył Jarosława Kaczyńskiego o wypuszczenie fake newsa na jego temat

Podczas XIV zjazdu Klubów „Gazety Polskiej” Jarosław Kaczyński wypowiedział się na temat dawnej propozycji, którą miał mu rzekomo złożyć Jan Krzysztof Bielecki. Były premier chciał ponoć, aby Polska była "krajem bez armii". Jak stwierdził bohater historii opowiedzianej przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości, są to całkowicie niezgodne z prawdą zarzuty, nazwane przez niego bezpośrednio fake newsem.

Jarosław Kaczyński był jednym z gości, którzy pojawili się na XIV zjeździe Klubów „Gazety Polskiej” w Spale. Jednym z podjętych przez niego tematów była rzekoma propozycja, którą otrzymał na początku lat 90. jako szef Kancelarii Prezydenta RP. Jak stwierdził prezes PiS, premier Jan Krzysztof Bielecki miał wówczas planować doprowadzenie do likwidacji Wojska Polskiego w znanej nam formie.

- Kiedy byłem szefem Kancelarii Prezydenta RP, to było wtedy dużo wyższe stanowisko niż dzisiaj (…) proponowano wtedy, a robił to dokładnie premier Bielecki, likwidację Wojska Polskiego. Polska miała być krajem bez armii, tylko z takimi siłami samoobrony, czyli, krótko mówiąc, Polska jako podmiot polityki zagranicznej miała być zlikwidowana - powiedział w otwarty sposób Kaczyński.

Do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości szybko zdecydował się odnieść sam Jan Krzysztof Bielecki. W programie "Prezydenci i premierzy" na antenie Polsat News całkowicie zaprzeczył temu, aby kiedykolwiek miał wychodzić z pomysłem likwidacji Wojska Polskiego.

- To, co powiedział prezes Jarosław Kaczyński, jest absurdalne. To klasyczny przykład fake newsa. Zdecydowanie się temu sprzeciwiam i będę żądał sprostowania, jak również przeprosin. (...) Szkoda, że starsi panowie, nie będę wypominał, że Jarosław Kaczyński jest starszy ode mnie, nie potrafią prowadzić normalnej dyskusji. Nie chcą spojrzeć na to, co napisali na ten temat historycy, tylko mamy takie żenujące stwierdzenia - powiedział stanowczo wyraźnie oburzony sprawą były premier.

Przypomnijmy, że Jan Krzysztof Bielecki pełnił funkcję szefa Rady Ministrów od 4 stycznia do 6 grudnia 1991 roku. Jego kadencja rzeczywiście przecinała się z kadencją Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku szefa Kancelarii Prezydenta RP (11 lipca 1992 roku - 26 października 1993 roku). Czas pokaże, w jaki sposób prezes Prawa i Sprawiedliwości odniesie się do sprawy oraz czy ewentualnie zdecyduje się przeprosić, jak chciałby tego były premier.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News