Joe Biden
Autor Piotr Burakowski - 17 Sierpnia 2020

Nie, to fałszywe wideo. Biden nie kupował książek z ćwiczeniami na demencję

Joe Biden, niemal pewny kandydat demokratów w wyborach prezydenckich w USA, trafił na polskiego Twittera. W tweecie zamieszczono wideo, na którym Biden kupuje książki ze stoiska oznaczonego kartką: “ćwiczenia umysłowe na demencję”.

"Więc mówicie, że to przyszły prezydent USA? Zaczynam się bać" – napisał na Twitterze publicysta Rafał Otoka Frąckiewicz, dodając wideo z Joe Bidenem, który wybiera kilka książek ze wspomnianego już stoiska. Wideo zostało polubione prawie 600 razy i "podane dalej" niemal 200 razy.

Tymczasem nagranie zostało zweryfikowane w marcu 2020 roku przez portal PolitiFact i okazało się fałszywe. Redakcja informowała, że oryginalny film pokazuje, iż polityk ogląda książki dla dzieci, a nie pozycje w ramach przeciwdziałania demencji. Na oryginalnym nagraniu bowiem brak planszy z napisem "ćwiczenia umysłowe na demencję".

Kupowanie książek dla dzieci

Wideo opublikowane przez CBS News ma następujący opis: "Wiceprezydent Joe Biden odwiedził w czwartek nowy sklep Costco w północno-wschodnim Waszyngtonie, by zrobić część świątecznych zakupów – kupił książki dla dzieci, elektronikę i inne towary sieci sklepów magazynowych".

Wideo pochodzi z listopada 2012 roku, kiedy ówczesny wiceprezydent USA brał udział w otwarciu pierwszego w Waszyngtonie sklepu amerykańskiej sieci sklepów magazynowych Costco.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Czy pierwsze damy dostają pensje? Sprawdzamy

Przypomnijmy, że w poniedziałek w Milwaukee, w stanie Wisconsin, rozpoczyna się Krajowa Konwencja Demokratów. Podczas czterodniowego spotkania Joe Biden ma otrzymać nominację partii na kandydata na prezydenta USA, z kolei Kamala Harris na wiceprezydenta.

Źródło: PolitiFact
Foto: YouTube / CBS News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News