Joe Biden
Autor Michalina Kobla - 24 Stycznia 2021

Joe Biden złamał ustanowione przez siebie zasady dot. noszenia maseczek? Nie jest to prawdą

Nowowybrany prezydent Stanów Zjednoczonych, Joe Biden, został oskarżony o nieprzestrzeganie polityki, dot. maseczek, którą sam ustanowił niedługo po zaprzysiężeniu. Zarzuty nie mogą jednak zostać uznane za prawdziwe.

W środę 21 stycznia Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Niedługo po uroczystościach rozpoczął podpisywanie aktów wykonawczych. W sumie swój podpis złożył pod 17 dokumentami, z czego jeden dotyczył noszenia maseczek na terenie budynków federalnych.

Tego samego dnia media społecznościowe obiegło nagranie, uwieczniające Bidena bez maseczki, słuchającego koncertu Yo-Yo Ma na terenie Mauzoleum Abrahama Lincolna. Prezydenta tym samym oskarżono o niestosowanie się do wspomnianego aktu wykonawczego.

Blue Monday, którego nie da się policzyć. Naukowcy zaprzeczają istnieniu Blue Monday, którego nie da się policzyć. Naukowcy zaprzeczają istnieniu "najbardziej depresyjnego dnia roku"Czytaj dalej

Czy Joe Biden złamał zapisy własnego aktu?

W praktyce jednak nie wynika z niego bezpośredni nakaz noszenia maseczek w każdej sytuacji na terenie budynków federalnych bez wyjątku. Akt zakłada stosowanie się do wytycznych agencji rządowej Centers for Disease Control and Prevention.

- Polityka mojej administracji, służąca powstrzymaniu rozprzestrzeniania się Covid-19, opiera się o najrzetelniejsze, dostępne, dane i podparte naukowo środki ochrony zdrowia. Środki te to m.in. noszenie maseczki w obecności innych, dystans społeczny i inne środki ostrożności polecane przez CDC - czytamy w akcie.

Co dokładnie przeczytać możemy w zaleceniach agencji?

- Noszenie maseczki nie jest niezbędne kiedy jesteś na zewnątrz z daleka od obcych, lub tylko z osobami ze swojego gospodarstwa domowego - czytamy.

Co więcej opisywany akt zakłada, że osoby stojące na czele poszczególnych agencji rządowych decydują o wyjątkach oraz wyciąganiu konsekwencji.

Źródło: https://www.cdc.gov, snopes.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News