Fotomontaż z Julią Przyłębską.
Autor Piotr Burakowski - 28 Sierpnia 2020

Przyłębska na fotografii z Jaruzelskim. Autentyk czy fotomontaż?

W internecie pojawiło się zdjęcie z Julią Przyłębską, na którym ściska rękę gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Fotografię udostępnił w sierpniu na Twitterze poseł Dariusz Rosati, pisząc: “W 1987 r. PRL-owska Rada Państwa powołała Julię Przyłębską na sędzię”. Fotografia to fotomontaż, ale przytoczone słowa są zgodne z prawdą.

Użytkownicy Twittera zwrócili Dariuszowi Rosatiemu uwagę, że udostępnił fotomontaż, dlatego poseł usunął tweet. O tym, że w sieci znajdziemy fotomontaż z Julią Przyłębską, informował już kilka miesięcy temu serwis Demagog.org.

Dariusz Rosati - Twitter.

Co znajdziemy na prawdziwym zdjęciu

Fotomontażowi poddano zdjęcie, które pochodzi z lipca 1989 roku. Na fotografii rękę gen. Jaruzalskiego, zamiast Julii Przyłębskiej, trzyma Mikołaj Kozakiewicz, ówczesny marszałek Sejmu.

Fotografia ilustruje zawiadomienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego o wybraniu go na pierwszego prezydenta PRL przez Zgromadzenie Narodowe.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  2. Kaczyński powiedział, że PiS nigdy nie odda władzy? Słowa krążą w sieci

Wizerunek Julii Przyłębskiej pochodzi zaś ze zdjęcia, które zrobiono podczas mianowania jej przez Andrzeja Dudę na stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, co miało miejsce 21 grudnia 2016 roku.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Twitter.com

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News