Jarosław Kaczyński.
Autor Piotr Burakowski - 31 Sierpnia 2020

CNN zachwalała w grudniu 2015 r. Kaczyńskiego? Powstał materiał, ale wydźwięk był inny

Na Facebooku pojawiła się grafika, która informuje, że telewizja CNN uznała, że Jarosław Kaczyński to najlepszy polityk w powojennej Polsce. Tymczasem stacja nie podawała takiej informacji; źródłem jej pochodzenia jest polski satyryczny serwis – zwraca uwagę Demagog.org.

Fałszywa informacja została po raz pierwszy opublikowana w Niewprost.pl, nie istniejącym już serwisie o – podobnie jak ASZDziennik – charakterze satyrycznym.

Jarosław Kaczyński - fałszywa grafika.

Rozpowszechnianie fałszywej informacji

Satyryczny artykuł o Jarosławie Kaczyńskim został opublikowany 20 grudnia 2015 roku. Napisano w nim m.in.:

"Szerokim echem odbił się wczorajszy reportaż amerykańskiej telewizji CNN, w której nadprezes Jarosław Polskęzbaw został przedstawiony jako wybitna osobowość i mąż stanu. Dziennikarz, przypominający dokonania Kaczyńskiego, mówił między innymi o wielkich zasługach nadprezesa w walce z komunizmem oraz o nowatorskich reformach, które przeprowadza aktualnie rząd PiS pod jego patronatem".

Informacja była i jest w dalszym ciągu rozpowszechniana jako prawdziwa – znajdziemy ją m.in. na fanpejdżach i grupach zrzeszających sympatyków partii rządzącej.

Zawadzka rozpowszechniła fake newsa o księżach. Dostało się TVP InfoZawadzka rozpowszechniła fake newsa o księżachCzytaj dalej

CNN krytycznie wobec PiS i Kaczyńskiego

Stacja CNN owszem, komentuje działania PiS i prezesa partii, ale nie ma to tak pozytywnego wydźwięku jak na omawianej grafice.

W materiale CNN z 7 grudnia 2015 roku politolog Fareed Zakaria stwierdził:

– Wydarzenia w Polsce przybrały bardzo zły obrót. W końcu października prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła większość w parlamencie. Od tego czasu rozpoczęła oszałamiające zawłaszczanie władzy, które zaczęło być porównywane do zamachu stanu – ocenił ekspert.

Za przykłady politologowi posłużyło ponowne mianowanie sędziów do Trybunału Konstytucyjnego czy mianowanie Mariusza Kamińskiego na stanowisko koordynatora służb specjalnych po wcześniejszym ułaskawieniu go przez prezydenta Andrzeja Dudę.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. 296 zmarłych bez chorób współistniejących? Tak, to prawda
  2. Karolak wyproszony z IKEA za brak maseczki. Sieć miała do tego prawo?

Fareed Zakaria dodawał, że mimo iż funkcję premiera pełni Beata Szydło, to obserwatorzy uważają, że prawdziwa władza znajduje się w rękach Jarosława Kaczyńskiego, który podziwia znanego z ograniczania wolności wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbána.

Źródło: Demagog.org
Foto: Andrzej Iwanczuk / Reporter (East News)

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News