Kaja Godek
Autor Michalina Kobla - 16 Maja 2019

Godek: po podwyższeniu wieku zgody i zaostrzeniu kar za pedofilię może przybyć aborcji. Jaka jest prawda w tej kwestii?

Kaja Godek skomentowała oficjalnie proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość zmiany w polskim prawie, które mają podwyższyć wiek zgody z 15 na 16 lat oraz zwiększyć kary za pedofilię. Jak stwierdziła przedstawicielka Konfederacji, pierwszy z wymienionych postulatów może doprowadzić do zwiększenia liczby legalnych aborcji. Zawtórował jej Robert Winnicki, który dodał, iż jeżeli jedna ze stron będzie miała mniej niż 16 lat, a druga więcej, to starsza trafi do więzienia. Jakie nieścisłości oraz przekłamania znaleźć można w wypowiedziach pary polityków?

Kaja Godek zdecydowała się odnieść do zmiany przepisów, która została zaproponowana przez rządzących. Wkrótce kary za pedofilię mają zostać znacznie zaostrzone, a wiek zgody podwyższony z 15 na 16 rok życia. To właśnie w tym kontekście przedstawicielka Konfederacji stwierdziła, iż "jeżeli nie zabezpiecza się życia najmłodszych, nienarodzonych dzieci, to później, przy okazjach, których się nie spodziewamy, może dojść do rozszerzenia przez Polki polityki aborcyjnej". Jej zdaniem zmiana wieku zgody na wyższy doprowadzi do sytuacji, w której "będziemy mieli w Polsce więcej aborcji z przesłanki o czyny zabronione".

- Jesteśmy za tym, żeby chronić je (dzieci i młodzież - przyp. red.) przed molestowaniem, i jesteśmy za tym, żeby wiek "przyzwolenia" podnieść. Natomiast trzeba pamiętać, że w połączeniu z zaniedbaniami, które nastąpiły na polu ochrony życia przez ostatnie cztery lata, jest to de facto rozszerzenie prawa do aborcji w polskim prawie - powiedziała Godek.

Robert Winnicki tłumaczył za to, iż po wprowadzeniu nowych przepisów "osiemnastolatek współżyjący z szesnastolatką może być sądzony za pedofilię, a szesnastolatka, jeżeli zostanie poczęte dziecko, może to dziecko zabić, ponieważ rozszerzony jest dostęp do aborcji, rozszerzona jest przesłanka aborcyjna". Jak dodał, "to wcale nie powstrzyma fali ciąż u nastolatek, wcale nie powstrzyma pedofilów, to tylko zwiększy zagrożenie i doprowadzi do absurdalnych sytuacji na salach sądowych".

O komentarz w sprawie oraz wyjaśnienie, czy opinie Winnickiego oraz Godek były stanowiskiem całej Konfederacji, zwróciliśmy się do Konrada Berkowicza - wiceprezesa partii KORWIN, startującego w zbliżających się wyborach do Parlamentu Europejskiego. Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jaka jest rzeczywista relacja między podwyższeniem wieku zgody i aborcją?

Warto więc odnieść się do słuszności oraz prawdziwości twierdzeń wygłoszonych przez parę polityków. Należy w tej sytuacji zacząć od ważnych statystyk (udostępnionych przez Radę Ministrów), które dotyczą tego, jak często w Polsce były przeprowadzane aborcje przy zaistnieniu przesłanki: "zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego". W ostatnich latach liczby wyglądały następująco: 2002 - 6 (na 159 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2003 - 3 (na 174 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2004 - 3 (na 193 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2005 - 3 (na 225 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2006 - 11 (na 339 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2007 - 2 (na 326 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2008 - 0 (na 499 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2009 - 1 (na 538 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2010 - 0 (na 641 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2011 - 0 (na 669 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2012 - 1 (na 752 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2013 - 3 (na 744 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2014 - 2 (na 971 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2015 - 1 (na 1040 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2016 - 1 (na 1098 przeprowadzonych legalnie aborcji), 2017 - 0 (na 1061 przeprowadzonych legalnie aborcji). Do podobnych sytuacji dochodzi więc niezwykle rzadko i trudno jest założyć, że znacznie zmieni się to po zapowiadanych zmianach. Poza tym uznanie zaistnienia wspomnianej przesłanki dokonuje się najczęściej w sprawach toczących się po gwałcie.

Warto także wspomnieć, iż przy tym rozwiązaniu prawnym ciążę można przerwać tylko w czasie pierwszych 12 tygodni, więc może zdarzyć się także, iż zgoda nie zostanie zatwierdzona przez stosowne organy przed upłynięciem tego okresu. W świetle statystyk trudno prognozować, że podwyższenie wieku zgody o rok sprawi, że do legalnych aborcji będzie dochodziło znacznie częściej.

Jeżeli chodzi o słowa Roberta Winnickiego dotyczące skazywania młodych ludzi za odbycie stosunku płciowego z osobą poniżej wieku zgody, odnieśliśmy się do tego tematu w szeroki sposób w analizie zawartej w artykule "Czy po zmianie przepisów aktywni seksualnie licealiści pójdą do więzienia za odbycie stosunku? Analiza głośnego wpisu OMZRiK". Zachęcamy więc do zapoznania się z jego treścią. Niemożliwe jest za to chyba stwierdzenie racjonalnego powodu, dla którego - zdaniem polityka - zmiana przepisów "wcale nie powstrzyma fali ciąż u nastolatek, wcale nie powstrzyma pedofilów, to tylko zwiększy zagrożenie". W jaki sposób zaostrzenie podobnego tj. dotyczącego kar za czyny pedofilne prawa miałoby bowiem spotęgować niebezpieczeństwa? Tego Winnicki nie wytłumaczył w sposób przystępny.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News