Kinga Duda
Autor Piotr Burakowski - 18 Września 2020

Kinga Duda nie zarobi doradzając ojcu. Ale inni doradcy dostają duże pieniądze – ujawniamy kwotę

Media obiegła informacja o mianowaniu Kingi Dudy na doradcę społecznego prezydenta. Pod adresem Andrzeja Dudy pojawiły się oskarżenia o nepotyzm, choć za swoją pracę córka głowy państwa nie otrzyma żadnego wynagrodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę, że prezydentowi pomagają nie tylko doradcy społeczni, ale i etatowi, którzy dostają wynagrodzenie.

– Kindze Dudzie, jak i każdemu ze społecznych doradców [łącznie z Kingą Dudą jest ich siedmioro – przyp. AntyFAKE.pl], nie przysługują żadne dodatkowe profity, jak np. gabinet, ochrona, środki pieniężne czy samochód. Nic z tych rzeczy – powiedział w rozmowie z Interią rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. 25-letnia Kinga Duda pełni nową funkcję od sierpnia tego roku.

Brak ściśle określonych zadań i zakresu kompetencji

Błażej Spychalski wyjaśnił, że społeczni doradcy nie mają ściśle określonych zadań i zakresu kompetencji. Przybliżył, że Andrzej Duda spotyka się ze swoimi doradcami, gdy tylko pojawia się taka potrzeba.

Kinga Duda, podobnie jak jej ojciec, jest z wykształcenia prawniczką, absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także studiów podyplomowych z zakresu prawa amerykańskiego na CUA Columbus School of Law (Washington, DC).

To – jak podaje strona Prezydenta RP – "uczestniczka licznych międzynarodowych konkursów z zakresu alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR)".

"Doświadczenie zawodowe zdobywała w licznych krajowych oraz międzynarodowych kancelariach prawnych, a także Parlamencie Europejskim. Jako wolontariuszka uczestniczyła w pracach Biura Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP, gdzie wspierała również prace legislacyjne" – czytamy na stronie.

Korwin-Mikke o gwałcie: “Jeśli nie krzyczy, to widać tego chce”. Ekspert obala wypowiedź polityka“Jeśli nie krzyczy, to widać tego chce”. Ekspert obala wypowiedźCzytaj dalej

Rodzina na swoim?

I choć Kinga Duda nie dostanie ani grosza za swoją pracę, to bycie doradcą prezydenta niewątpliwie ułatwi jej dalszą karierę. Oskarżenie o nepotyzm wydaje się więc uzasadnione, tym bardziej, że ojciec Andrzeja Dudy, Jan Tadeusz Duda, jest przewodniczącym sejmiku małopolskiego, zaś stryj prezydenta, Antoni Duda, to członek zarządu PKP Cargo.

Żona prezydenta, Agata Kornhauser-Duda, siłą rzeczy pełni obowiązki pierwszej damy. Warto przypomnieć, że rząd, przy okazji planu podwyżek dla polityków, próbował przeforsować pensję dla pierwszej damy. Tymczasem nie jest to powszechna praktyka w innych państwach – znany wyjątek stanowi pierwsza dama Kenii, Margaret Kenyatta, która zarabia 8 tysięcy dol. miesięcznie.

Ile zarabiają doradcy etatowi

Inną kategorią niż doradcy społeczni, tacy jak Kinga Duda, stanowią doradcy etatowi prezydenta, którzy otrzymują stałe wynagrodzenie.

W składzie doradców etatowych prezydenta RP znajdują się: Barbara Fedyszak-Radziejowska, Paulina Malinowska-Kowalczyk, Piotr Nowacki, Irena Zofia Romaszewska, Marek Rymsza, Paweł Sałek i Andrzej Waśko. Na stronie Kancelarii Prezydenta RP czytamy, że doradcy służą prezydentowi "doświadczeniem i kompetencjami w wielu dziedzinach funkcjonowania państwa".

AntyFAKE.pl skontaktował się rano z Kancelarią Prezydenta RP z zapytaniem o zarobki doradców etatowych, lecz do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi; jeśli się to zmieni, zaktualizujemy tekst.

W związku z tym posiłkujemy się danymi, które opublikował w czerwcu 2018 roku "Fakt" – zakładamy, że od tamtego czasu zarobki doradców etatowych zmieniły się w niewielkim stopniu, o ile w ogóle. Dziennik ustalił, że doradcy zarabiają przeciętnie po 7,4 tys. zł miesięcznie, co – biorąc pod uwagę, że jest ich siedmioro – daje rocznie kwotę ok. 620 tys. zł.

– Zgodnie z przepisami, miesięczne wynagrodzenie doradcy prezydenta składa się z wynagrodzenia zasadniczego (przedział miesięcznej stawki brutto od 6000 do 10 500 zł) oraz dodatku za wysługę lat – dowiedział się "Fakt" w biurze prasowym kancelarii. Urzędnicy ujawnili dziennikowi, że średnia pensja doradcy to 7437,29 zł brutto miesięcznie.

Kto doradza za pieniądze Andrzejowi Dudzie

Kim są doradcy, którzy biorą pieniądze za doradzenie Andrzejowi Dudzie? Wśród nich, w przeciwieństwie do doradców społecznych, nie ma miejsca na osoby bardzo młode.

Irena Zofia Romaszewska

Najstarszy doradca to Irena Zofia Romaszewska, która urodziła się w 1940 roku. To absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku fizyka. Z jej biogramu dostępnego na stronie Kancelarii Prezydenta RP dowiadujemy się, że w 1967 roku była współinicjatorką akcji zbierania podpisów pracowników naukowych w obronie Adama Michnika zawieszonego w prawach studenta UW. Zaś w latach 1969-1971 prowadziła w swoim mieszkaniu polityczne koło samokształceniowe.

Dowiadujemy się także, że od września 1976 roku organizowała zbiórki pieniędzy dla represjonowanych robotników Radomia i Ursusa, a od 1977 roku, wraz z mężem Zbigniewem Romaszewskim, kierowała Biurem Interwencyjnym KOR, następnie Komitetem Samoobrony Społecznej KOR, dokumentującym przypadki łamania praw człowieka.

Z kolei w latach 1980-81 kierowała pracami Komisji Interwencji i Praworządności Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". Irena Zofia Romaszewska jest laureatką Nagrody Praw Człowieka Fundacji Aurora przy Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii (1987).

Paulina Malinowska-Kowalczyk

Najmłodszą osobą wśród etatowych doradców prezydenta jest zaś Paulina Malinowska-Kowalczyk, która urodziła się w 1973 roku. To absolwentka Katedry Iberystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Studiów Podyplomowych Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk na kierunku komunikacja społeczna i media. W latach 2002-2017 była związana z Telewizją Polską.

W roku 2003 Paulina Malinowska-Kowalczyk pełniła funkcję rzecznika obchodów Europejskiego Roku Osób Niepełnosprawnych w Telewizji Polskiej. Z kolei w 2013 roku została laureatką przyznawanego przez parlamentarzystów tytułu Lady D. im. Krystyny Bochenek w kategorii życie zawodowe. W 2017 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji umieściło jej nazwisko na liście 100 najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Minister pochwalił się sukcesami dot. pandemii. Jego słowa odbiegają od stanu faktycznego
  2. Znacie billboardy z “gestem Lichockiej”? Wiadomo, kto sprawił, że rozsiały się po kraju

Na stronie Kancelarii Prezydenta RP podano, że Paulina Malinowska-Kowalczyk zajmuje się sprawami dotyczącymi osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: Jakub Kaminski / East News

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News