Komar
Autor Michalina Kobla - 19 Lipca 2019

Są na Ziemi o wiele dłużej niż człowiek i mogą przenosić bardzo poważne choroby. Fakty i mity na temat komarów

Każdego lata ukłucia komarów stają się dla milionów osób prawdziwą udręką. W niektórych miejscach świata owady te stanowią bardzo poważne zagrożenie, gdyż przenoszą niezwykle niebezpieczne dla człowieka choroby. Przybliżamy więc kilka najważniejszych faktów oraz obalamy najpopularniejsze mity na temat tych znienawidzonych przez wielu z nas zwierząt.

Gatunkiem owada, który chyba najbardziej dokucza nam każdego lata, jest komar brzęczący, zwany także pospolitym. Występuje on w dwóch podgatunkach, żyjących poszczególnie na terenach rolnych oraz miejskich i wiejskich. Jak wynika z badań, komary pojawiły się na Ziemi dużo wcześniej niż homo sapiens. Oczywiście one także ewoluowały wraz z innymi gatunkami. Z roku na rok wydaje nam się, że jest ich coraz więcej i stają się coraz bardziej irytujące. Z tego też powodu narasta wokół nich wiele mitów, które omówimy.

1. Wszystkie komary piją naszą krew - MIT

Co ciekawe, samce komarów mogą się zadowolić nektarem kwiatowym, jednak samice muszą dostarczać swemu organizmowi protein zawartych w krwi. Po co? Składnik ten jest potrzebny, aby mogły złożyć jaja. Po tym komarzyce nie są już tak uciążliwe dla człowieka. Warto także zaznaczyć, że w okresie poszukiwań "ofiary", samice potrzebują stosunkowo dużo naszej krwi, gdyż są w stanie wypić nawet dwukrotnie więcej, niż same ważą.

2. Komary częściej gryzą bliżej zbiorników wodnych, bo wypoczywa tam dużo ludzi - MIT

Oczywiście, liczba potencjalnych "ofiar" może mieć na owady wpływ. Najważniejszy tutaj jest jednak fakt, iż komary spędzają w wodzie pierwsze dni swego życia. Osoby wypoczywające w letnie dni na przykład nad jeziorami są więc dla nich względnie wygodnym dostępem do krwi, której tak potrzebują.

3. Komary pozostawiają na skórze swędzące punkty, ale nie są bardzo groźne - MIT

W Europie rzeczywiście najczęstszym następstwem ugryzienia komara jest po prostu bąbel na skórze, który nieznośnie swędzi. W wielu krajach tropikalnych owady przenoszą jednak bardzo niebezpieczne dla życia choroby. Ok. 80 różnych gatunków komarów pozostaje na przykład wektorem malarii, na którą rocznie umiera na świecie nawet milion osób. To czyni te małe i niewinne dla wielu z nas zwierzęta jednymi z najbardziej śmiercionośnych.

4. Komary gryzą osoby ze wszystkimi grupami krwi z takim samym natężeniem - MIT

Chociaż może się to wydawać dziwne, czy nawet śmieszne, wielu ekspertów przekonuje, że osoby z grupą krwi 0 są bardziej narażone na ugryzienia komarów. Potwierdził to niedawno w rozmowie z TOK FM między innymi lekarz i autor bloga Lekarzpodroznik.pl Damian Okruciński. Co ciekawe, ok. 85 proc. ludzi ma także wydzielać specjalną substancję, która ujawnia posiadaną grupę. Ci także bardziej przyciągają komary niż pozostałe 15 proc.

Pozostałe, najważniejsze fakty na temat komarów

Jak ustalili naukowcy, dorośli częściej padają ofiarą komarów niż dzieci między innymi z powodu większej ilości dwutlenku węgla, którą wydzielają w czasie oddychania. Ważnymi czynnikami wpływającymi na to, jak często jesteśmy kąsani, jest też ilość wydzielanego potu oraz wysoka temperatura naszego ciała. Co ciekawe, niektórzy eksperci twierdzą, iż naszą sytuację w starciu z komarami pogarsza spożywanie alkoholu. Nie do końca wiadomo, dlaczego tak się dzieje, ale istnieją dwie główne teorie na ten temat - chodzić może albo o etanol w pocie i oddechu, albo o podniesioną temperaturę. Komary ma bardziej przyciągać także duża ilość estradiolu (żeńskiego hormonu płciowego), przez co kobiety mają być bardziej narażone niż mężczyźni. Ci jednak często są wyżsi lub mają większą masę, co także przyciąga omawiane owady.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News