Adam Niedzielski
Autor Piotr Burakowski - 19 Października 2020

Lekarze walczący z Covid-19 unikną odpowiedzialności karnej. Dziątkowski: “zmiana bez większego znaczenia”

Minister zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poinformował, że lekarze walczący z COVID-19, jeśli tylko popełnią niemyślenie błąd podczas leczenia, będą wyłączeni z sankcji karnych.

Adam Niedzielski stwierdził, że to "nie łóżka leczą, a leczy personel". – Z tego miejsca chcę podziękować i nisko się ukłonić lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, diagnostom – stwierdził minister zdrowia.

Koronawirus: lekarze

Zapowiedział, że każdy personel zaangażowany w walkę dostanie dodatek w postaci stu procent podstawowego wynagrodzenia. Z kolei medycy, którzy zostaną skierowani na kwarantannę z związku z wykonywaniem swoich obowiązków, będą otrzymywać stuprocentowe wynagrodzenie, a nie – jak w wypadku zwolnienie lekarskiego – osiemdziesięcioprocentowe.

Polityk wspomniał także o zwolnieniu rezydentów z konieczności odbycia egzaminu ustnego, tak by skupili się na walce z epidemią. Szef resortu zdrowia zdradził ponadto, że wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające dopuszczenie do pracy w Polsce lekarzy z zagranicy.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Zmierzamy do kolejnego lockdownu? Eksperci: “może to być nieuniknione”
  2. Kraj, który odnotował łącznie ok. 2500 zakażeń. Tłumaczymy, jak tego dokonał

Co więcej, lekarze walczący z COVID-19, jeśli tylko popełnią nieumyślnie błąd podczas leczenia, będą wyłączeni z sankcji karnych.

– Chcemy dać gwarancję bezpieczeństwa karnego dla lekarzy. W ustawie znajduje się przepis, który wyłącza odpowiedzialność karną dla lekarzy, którzy w ramach walki z COVID-19 popełnią błąd. Jeżeli błąd nie będzie miał charakteru oczywistego zaniedbania, rygor sankcji karnej jest wyłączony – przybliżył Adam Niedzielski.

– Popełnianie błędów w wypadku COVID-19 to promil wszystkich przypadków, dlatego wydaje mi się, że na dobrą sprawę taka zmiana nie odgrywa większej roli – ocenił w rozmowie z AntyFAKE.pl Tomasz Dziątkowski, wirusolog dr hab. nauk medycznych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Źródło: AntyFAKE.pl
Foto: ANDRZEJ IWANCZUK / REPORTER

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News