Krzysztof Bosak
Autor AntyFAKE - 9 Lipiec 2019

Twittera obiega sfałszowany wpis Krzysztofa Bosaka, w którym miał pisać o onanizowaniu się. Udostępnił go Tomasz Lis

5 lipca 2019 roku na Twitterze pojawił się zrzut ekranu sfałszowanego wpisu Krzysztofa Bosaka, który został udostępniony przez użytkownika o nicku "Napalony Wikary". Pokazał i skomentował go na swym profilu między innymi Tomasz Lis. Do sprawy ostatecznie odniósł się też więc także działacz Konfederacji.

Nieprawdziwy wpis Krzysztofa Bosaka, który od kilku dni krąży po Twitterze, szybko wzbudził wśród licznych internautów wątpliwości. Pod wpisem "Napalonego Wikarego" padło nawet pytanie, czy jest prawdziwy. Wówczas użytkownik odpowiedział, że zdecydowanie tak. Jak brzmiał post?

"Większość naszego społeczeństwa jeszcze nie widzi, jak wielkie przed nami stoi zagrożenie. Obyśmy nie obudzili się za późno. Chrońmy naszą wolność przed zewnętrznymi wpływami. Musimy to robić aktywnie. Onanizować się. Każdej akcji przeciwstawiać kontrakcję. Presji - kontrpresję"

Większość prawdziwego wpisu Bosaka została skopiowana i jest zgodna z prawdą. Fałszywy jest oczywiście pogrubiony fragment - w oryginalnym poście zamiast "onanizować się" napisano "organizować się". Wielu internautów, w tym najpewniej Tomasz Lis, nie zweryfikowali jednak w wystarczający sposób źródła i udostępnili zmodyfikowany wpis. Dziennikarz chciał przy tym także wyśmiać pomyłkę Bosaka, której nie było, opatrując screen podpisem: "Onan barbarzyńca".

W sprawie szybko zainterweniował sam działacz Konfederacji, w sekcji komentarzy zaznaczając, że udostępniony przez Lisa zrzut ekranu jest zmanipulowany. W jego wpisie czytamy:

"Panie Redaktorze, jeśli podaje Pan dalej fejka, to proszę to zaznaczyć w opisie, bo z komentarzy widać, że Pańscy czytelnicy są mało czujni i bez wyjątku dali się na to nabrać. A przecież nie chodzi o to, żeby Pan ich dezinformował, prawda?"

Screen posta Lisa został udostępniony i skomentowany między innymi przez użytkownika, od którego zaczęła się sprawa. Fakt, iż dziennikarz przekazał dalej jego przeróbkę, nazwał "kolejnym tryumfem". Warto w tym miejscu zaznaczyć, że rozpowszechnienia tej "fałszywki" łatwo można było uniknąć. Wystarczyło bowiem sprawdzić, co dokładnie napisał na swym koncie Krzysztof Bosak. Nie wszyscy użytkownicy Twittera poczynili jednak podobny krok.

Twittera obiega sfałszowany wpis Krzysztofa Bosaka. Udostępnił go między innymi Tomasz Lis

Twittera obiega sfałszowany wpis Krzysztofa Bosaka. Udostępnił go między innymi Tomasz Lis

Twittera obiega sfałszowany wpis Krzysztofa Bosaka. Udostępnił go między innymi Tomasz Lis

Twittera obiega sfałszowany wpis Krzysztofa Bosaka. Udostępnił go między innymi Tomasz Lis

Zobacz także

  1. Misiewicz podziękował RPO. Wcześniej prorządowe media oskarżały go o polityczną stronniczość
  2. Są na Ziemi o wiele dłużej niż człowiek i mogą przenosić bardzo poważne choroby. Fakty i mity na temat komarów
  3. Adam Słodowy żyje. Tragiczny fake news powieliły dziś największe media w Polsce
  4. Chaos wokół rekrutacji do szkół średnich. Rzecznik R. Trzaskowskiego zarzucił kłamstwo Ministerstwu Edukacji
  5. Dlaczego Robert Biedroń nie oddał mandatu do PE? Prof. Płatek dementuje medialne doniesienia w tej kwestii
  6. Dwie różne historie 10-latka z Torunia. Nacjonalizm czy problemy wychowawcze?