Leworęczność i mity na jej temat
Autor Michalina Kobla - 13 Sierpnia 2019

Leworęczność. Obalamy najpopularniejsze mity dot. mańkutów z okazji ich dnia

Leworęczność potrafi przysporzyć wielu trudności w świecie zdominowanym przez osoby, u których dominuje prawa strona ciała. Nie powinna być jednak, jak przez wiele lat uważano, "leczona". Z okazji międzynarodowego dnia osób leworęcznych obalamy kilka najpopularniejszych mitów na ich temat.

Dziś, 13 sierpnia, przypada międzynarodowy dzień osób leworęcznych. Przypadłość ta cechuje około 10% populacji, a wśród znanych osób, lepiej władających lewą, niż prawą ręką, wymienić można Marię Skłodowską-Curie, Napoleona Bonaparte czy Leonarda da Vinci. Nie mieli oni z pewnością łatwej młodości w świecie, stworzonym dla osób praworęcznych. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę najpopularniejszy mit dotyczący mańkuctwa - przekonanie o słuszności "nastawiania" dzieci na prawą rękę.

Leworęczność: obalamy najpopularniejsze mity

Jeszcze do lat 70 XX wieku próbowano przymuszać leworęczne osoby do korzystania z prawej ręki podczas czynności takich, jak pisanie czy posługiwanie się sztućcami. Robiono to często w wyjątkowo niedelikatny sposób - na przykład wiążąc lewą dłoń. Dziś już wiemy, że tego typu praktyki przynoszą więcej szkody niż pożytku. Przestawiane na prawą rękę dzieci mają problemy z określaniem kierunków czy koncentracją.

Swego czasu osoby leworęczne zaczęto określać, jako posiadające większe predyspozycje intelektualne, niż ich praworęczni koledzy i koleżanki. Wynikać to miało z szybszego i równego rozwoju obu półkul mózgowych. Niestety, najnowsze badania dowodzą, iż jeśli istnieje korelacja między intelektem a leworęcznością, to jest ona, niestety, ujemna. Sam mit został obalony w 2015 roku przez grupę duńskich naukowców, analizujących 30 raportów z badań, obejmujących pół miliona osób. Kolejni, przyglądający się problemowi naukowcy mówili już wprost o korelacji ujemnej.

Jest jednak jedna płaszczyzna, na której mańkuci mają pewną przewagę. Jest nią sport. Podczas gdy o leworęczności geniuszy pokroju wspomnianych Słodowskiej-Curie czy da Vinciego możemy mówić w kategoriach przypadku, dominacja leworęcznych sportowców w grach zespołowych ma swoje naukowe podłoże. Mańkuci mają przewagę w grach zespołowych.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj antyfake.pl na: Google News