Leworęczność i mity na jej temat
Autor AntyFAKE - 13 Sierpień 2019

Leworęczność. Obalamy najpopularniejsze mity dot. mańkutów z okazji ich dnia

Leworęczność potrafi przysporzyć wielu trudności w świecie zdominowanym przez osoby, u których dominuje prawa strona ciała. Nie powinna być jednak, jak przez wiele lat uważano, "leczona". Z okazji międzynarodowego dnia osób leworęcznych obalamy kilka najpopularniejszych mitów na ich temat.

Dziś, 13 sierpnia, przypada międzynarodowy dzień osób leworęcznych. Przypadłość ta cechuje około 10% populacji, a wśród znanych osób, lepiej władających lewą, niż prawą ręką, wymienić można Marię Skłodowską-Curie, Napoleona Bonaparte czy Leonarda da Vinci. Nie mieli oni z pewnością łatwej młodości w świecie, stworzonym dla osób praworęcznych. Szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę najpopularniejszy mit dotyczący mańkuctwa - przekonanie o słuszności "nastawiania" dzieci na prawą rękę.

Leworęczność: obalamy najpopularniejsze mity

Jeszcze do lat 70 XX wieku próbowano przymuszać leworęczne osoby do korzystania z prawej ręki podczas czynności takich, jak pisanie czy posługiwanie się sztućcami. Robiono to często w wyjątkowo niedelikatny sposób - na przykład wiążąc lewą dłoń. Dziś już wiemy, że tego typu praktyki przynoszą więcej szkody niż pożytku. Przestawiane na prawą rękę dzieci mają problemy z określaniem kierunków czy koncentracją. 

Swego czasu osoby leworęczne zaczęto określać, jako posiadające większe predyspozycje intelektualne, niż ich praworęczni koledzy i koleżanki. Wynikać to miało z szybszego i równego rozwoju obu półkul mózgowych. Niestety, najnowsze badania dowodzą, iż jeśli istnieje korelacja między intelektem a leworęcznością, to jest ona, niestety, ujemna. Sam mit został obalony w 2015 roku przez grupę duńskich naukowców, analizujących 30 raportów z badań, obejmujących pół miliona osób. Kolejni, przyglądający się problemowi naukowcy mówili już wprost o korelacji ujemnej.

Jest jednak jedna płaszczyzna, na której mańkuci mają pewną przewagę. Jest nią sport. Podczas gdy o leworęczności geniuszy pokroju wspomnianych Słodowskiej-Curie czy da Vinciego możemy mówić w kategoriach przypadku, dominacja leworęcznych sportowców w grach zespołowych ma swoje naukowe podłoże. Mańkuci mają przewagę w grach zespołowych.

Zobacz także

  1. LimeBand nie wykrywa tabletki gwałtu? Kontrowersje wokół opaski, która miała być innowacyjna
  2. Marsz Równości w Zabrzu wzbudza kontrowersje. Może być ustawką
  3. Przyczynił się do spopularyzowania terminu fake news. Teraz krytycznie ocenia jego ewolucję
  4. Beata Szydło została uznana sprawczynią kolizji. WPolityce publikuje sugestywną informację na temat stłuczki
  5. Skutki rozpowszechniania nieprawdziwych informacji są poważniejsze, niż się wydaje
  6. Manipulacja: Jak się bronić przed fake newsami?